Jak fixní rovnátka změní vaše návyky

Jak fixní rovnátka změní vaše návyky

srp, 12 2023

Jak rovnátka ovlivňují stravovací návyky

Asi každý kdo nosil fixní rovnátka si uvědomil, že jeho stravovací návyky musí procházet velkou změnou. Kdo by si myslel, že malý kousek kovu na zubech může takto zasáhnout do obvyklé rutiny při žvýkaní jídla, že? Ale je to tak! A nejen to, rovnátka nejen ovlivňují stravovací návyky, ale přímo je ovlivňují.

Mimochodem, musím se přiznat – já jsem byl celkem šťastlivý, když jsem rovnátka měl. Věděl jsem, že se mi úsměv pomalu, ale jistě mění. Ale zpět k tématu. Možná si teď říkáte: „Antoníne, co to má co do činění s rovnátky a stravováním?“ No, vysvětlím. Jíst s rovnátky v ústech je jako pokus o nůžkami přestříhat 10 vrstev hadrů najednou - je to prostě nemožné. A ne, nejsem přehnaný. Jídlo, které normálně milujete, se může stát vaším nočním můrem, když máte rovnátka. Například tenkrát, když moje kočka Míša přišla s myší (nebo co to bylo) a já jsem musel vysvětlovat, proč já, jako její majitel, nemůžu tohle „vychytávku“ zobnout.

Abych byl upřímný, na začátku to bylo těžké. Na druhou stranu, naučil jsem se hledat nové způsoby, jak jíst své oblíbené jídla tak, aby se mi nepřichytily na rovnátkách. Například jablka. Miluji jablka. A s rovnátkami? No, jděte se pokusit chroupat jablko a uvidíte. I když je moje kočka Míša fascinována tím, jak zvláštní zvuky dokáže vyprodukovat člověk se zuby plnými jablečnými zbytky, já jsem to nikdy nepovažoval za komické. Rychle jsem se naučil krájet jablka na plátky. A světe div se! Po chvíli jsem si uvědomil, že takhle chutnají ještě lépe!

Hygiena a údržba rovnátek: nejen zubní nití se život mění

Druhý velký návyk, který rovnátka dramaticky mění, je hygiena a péče o zuby. Možná si teď říkáte: "No jo, Antoníne, to je jasné!". Ale nejste si vědomi všech detailů. Myslím, že údržba rovnátek je jedno z nejnáročnějších témat, která se objeví, když se rozhodnete pro rovnátka. Je to jako vlastnit luxusní sportovní auto - krásné na pohled, divně se s ním žije, a pokud ho nesprávně udržujete, může vás to stát hodně peněz.

Pokud jde o hygienu, zubní nitě se stanou vaší nejlepší kamarádkou. Kopřivka po koupání v ledové vodě v zimě bude připadat jako prázdninový ráj na Bali v porovnání s pocitem, když se vám zlomí zubní nit mezi zuby a rovnátky. Věřte mi, Míša, moje kočka, slyšela pár slušně ostříhaných slov, když se mi to stalo poprvé. Ale jak se říká, bez práce nejsou koláče. Ta obtíž, ta bolest zaplatí své dluhy, když uvidíte svůj dokonalý úsměv v zrcadle po tom, co vám zubník rovnátka sundá.

Vaše sociální život s rovnátky: ne každý rozumí tomu, jak je těžké mlčet

Rovnátka vás neovlivní jenom fyzicky, ale taky mentálně a emocionálně. Představte si tu scénu: jdete na večeři s přáteli, sednete si k hezkému stolu, objednáte si svůj oblíbený salát Caesar a pak si uvědomíte, že máte rovnátka. To není žádná sranda. Zatímco jste na večeři s přáteli, najednou si uvědomíte, že jídlo je všude kolem vašich zubů a rovnátek. A to ještě neřeším otázku, jak se s tím popasovat na rande!

Omlouvám se, já vím, že milujete můj smysl pro humor. Ale vážně, rovnátka mohou být trochu nepříjemná, pokud jde o sociální interakce. Naučil jsem se mnoho taktik, jak skrytě vyřešit situace, kdy mi zůstávaly v rovnátkách zbytky jídla. A já zjistil, že komunikace s lidmi je klíčová. Ať už se jedná o děti, přátel, nebo dokonce moje domácí mazlíčky. Moje kočka Míša už ví, že já s rovnátkama nejsem tak ostražitý jako obvykle.

Spaní a rovnátka: zdá se, že snění je snazší

A poslední, ale neméně důležitý bod: rovnátka a spánek. Pokud jste typ, který se rád válí v posteli, nebo máte tendenci chrápat, mohou pro vás být rovnátka problém. Ale je tu jedna dobrá zpráva: po několika nocích si na ně zvyknete a uvidíte, že vás nebude nic rušit od sladkých snů. Důležité je však nezabudnout na noční údržbu rovnátek před spaním – je to stejně důležité jako ranní čištění. Takže ano, další věc, na kterou si musíte zvyknout!

A tak, moji přátelé, tady máte čtyři základní aspekty, které rovnátka mohou ovlivnit v našem životě. Ačkoli se to může zdát být závratný úkol, věřte mi, je to to stojí za to. Jak říkal Viktor Hugo, "zuby, které jsou out, jsou ztráty, a do očí, které jsou in, jsou výhry".