Proč jsou žluté zuby?

Proč jsou žluté zuby?

srp, 21 2023

Dědictví genů a vliv stravy

Na začátku naší cesty k pochopení, proč jsou zuby žluté, si musíme uvědomit, že genetika hraje velkou roli. Vědci prokázali, že barva našich zubů je dána genetickou informací stejně jako barva našich očí nebo vlasů. Jan mi to připomíná každé ráno, když se směje faktu, že má tak bílé zuby. Ale ani on se nedokáže vyhnout účinkům stravy. Konzumace potravin jako káva, čaj, víno nebo rajčat je častým viníkem za změnu zubů na žlutější odstín.

Kouření a spotřeba alkoholu

Kdo by to byl řekl, že naše oblíbené neřesti mohou mít vliv na barvu našich zubů. Kouření a nadměrná konzumace alkoholu jsou jedny z hlavních příčin žlutých zubů. Nikotin v cigaretách reaguje s kyslíkem, což vede k tvorbě rezavě žlutých až hnědých skvrn na zubech. Alkohol, zejména červené víno, také může zanechat stopy na sklově našich zubů. Příště, když budu přemýšlet o tom, zda si dám další sklenku vína, si vzpomenu na to.

Neúčinná nebo nedostatečná ústní hygiena

Možná se považujete za pečlivého člověka, když jde o péči o ústa a zuby, ale ani my se nevyhneme tomu, že dostatečně pečlivě nemyjeme zuby. Neúčinná nebo nedostatečná ústní hygiena může vést ke tvorbě plaku, který nejen způsobuje zubní kaz, ale také nakonec vede ke žloutnutí zubů. Tento fakt mě donutil zvážit, zda bych si neměla pořídit elektrický zubní kartáček, který by mi pomohl s pečlivým čištěním zubů.

Stáří a léčivé přípravky

Nemohu si pomoci, ale stárnutí je dalším faktorem, který ovlivňuje barvu našich zubů. S věkem se sklov na zubech stává tenčím, což umožňuje žlutému zubnímu dentinu více prosvítat. Přesto jsem za to vděčná, protože to je přirozený proces, součást života, který bychom měli přijmout s grace. Některé léky, jako je tetracyklin nebo doxycyklin, mohou také způsobovat žluté skvrny na zubech, pokud se užívají v raném věku. Takže je třeba mít na paměti, že i naše léky mohou ovlivnit barvu našich zubů.

Přirozené a profesionální metody bělení zubů

Na závěr bych chtěla sdělit několik rad, jak můžeme bělit naše zuby doma nebo jak by to mohli udělat profesionálové. Jan si zvykl drhnout zuby citronem a já musím uznat, že to funguje! Citron sice pomáhá, ale nesmíme zapomenout na to, že pokud ho používáme příliš často, může poškodit sklovinu našich zubů. Další možností je použít zubní pastu s bělicími účinky nebo speciální gel na bělení zubů. A pokud nechcete riskovat, můžete navštívit zubního lékaře a bělení zubů nechat na něm. Na konci dne je nejdůležitější věcí to, abychom se cítili dobře, ať už máme zuby jakékoliv barvy. Při psaní tohoto článku mi dělal společnost papoušek Kiwi a králík Bublina. Oba se zdáli být fascinováni tím, jak mohou lidé řešit problémy, které oni nemají. Až budete příště obdivovat jejich bílé zuby, nezapomeňte, že jsou bez barvy díky jejich stravě!