Jak dlouho nejíst po dentální hygieně?

Jak dlouho nejíst po dentální hygieně?

lis, 8 2023

Úvod do světa dentální hygieny

Ahoj všem, jmenuji se Klára a dnes se s vámi podělím o téma, které možná není každodenní položkou na vašem seznamu ke čtení, ale určitě je to něco, nad čím bychom všichni měli chvíli zamyslet. Jde o dentální hygienu, tu zná každý, že? Ale víte, co všechno obnáší a jak dlouho byste neměli jíst po dentální hygieně? A to je přesně ten oříšek, který dnes rozbijeme. Víte, i já jsem se dostala do situace, když mi dentální hygienistka před lety řekla, abych nejedla několik hodin po zákroku a já si říkala: "To jako vážně? Ale já mám takový hlad!" Takže pojďme na to společně, vyzbrojeni vtipem a zajímavostmi, abychom objasnili, proč je potřeba dát si pauzu od jídla a jak to celé zvládnout bez pocitu, že umíráme hlady.

Proč počkat s jídlem po dentální hygieně?

Nyní, když už víme, že po dentální hygieně bychom měli s jídlem chvíli vydržet, pojďme se podívat na to, proč je to vlastně tak důležité. Nebojte, nebudu vás zahltovat nějakými odbornými výrazy, kterým ani já plně nerozumím, raději to pojmu lidsky. Je to v podstatě jako když si dáte vyčistit auto a hned poté vyrazíte do terénu – to auto by bylo během chvilky opět špinavé, a právě to stejné platí i pro naše zuby. Po dentální hygieně jsou zuby a dásně více citlivé a náchylné k absorpci barev a bakterií z jídla a nápojů. Jakmile vám tedy hygienistka skončí s tím jejím vševědoucím křeslem a vy si řeknete, že pojedete domů a dáte si k obědu třeba rybízový kompot s borůvkami, no, dělejte raději solné doušky, protože ty barviva by vám zůstala na zubech usazená dřív, než byste řekli "olověnka". A pak je tu ještě ta citlivost – někteří lidé po zákroku pociťují menší bolesti nebo lehké píchání při kontaktu s jídlem nebo nápoji, proto je dobré tomuto nepříjemnému pocitu předejít a dát si pauzu. Navíc, kdo by chtěl rovnou po hygieně kazit ten skvělý pocit čistoty v ústech? Já tedy ne.

Jak dlouho byste si měli dát pauzu od jídla?

Věčná otázka – tak kolik to tedy vlastně je, ta správná doba, kdy se můžeme po dentální hygieně pustit do té své oblíbené svačiny? Odpověď se může lišit v závislosti na tom, co vám doporučí váš dentální hygienista. Myslím si, že standardní "hrací pole" je kolem dvou až čtyř hodin, ale slyšela jsem i o případech, kdy se doporučovalo držet se jídla a nápojů i šest hodin po zákroku. Samozřejmě, pokud se vám to zdá přehnané, můžete to obměkčit na ty dvě hodinky, ale jen pokud opravdu musíte. Já osobně si po dentální hygieně ráda dám pauzu, protože si přijdu jak královna, která právě dostala novou korunu a musí si na ní dát pozor. A jestli se vám po zákroku něco zachtělo, představte si, že je to třeba táborákový steak táhnoucí se žárem a kouřem a dopřejte si ho, ale až po té odpočinkové době. Můžete to brát jako takovou malou odměnu za vaši trpělivost.

Tipy, jak zvládnout hlad po dentální hygieně

Něco pro všechny hladové duše, které teď sedí a kroutí hlavou nad myšlenkou, že by měly několik hodin jíst. Nebojte, nejste v tom sami. Víte, co mě vždycky zachrání? Plánování. Před zákrokem si dám pořádnou snídani, takovou, po které by se Oliver, můj pejsek, olízl až za ušima. Pak už ta pauza po hygieně není tak krutá. Pokud vám ale čekání na něco dobrého nedělá dobře, můžete si s sebou vzít něco měkkého, jako je smoothie, které popíjíte po cestě domů. Hlavní je vyhnout se horkým, barvícím nebo kyselým nápojům a jídlům, která by vás mohla nějak podráždit. A pak tu samozřejmě máme staré dobré zlepšováky - dejte si třeba jedno dřívější jídlo, které opomenete časem "zabít" a myslete na tu krásu čistých zubů, které dostanete za odměnu za vaši vytrvalost. Nakonec ten hlad stejně přebije radost z úsměvu, který jako by byl z reklamy na pastu, věřte mi.