Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a udržet si zdravé dásně

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a udržet si zdravé dásně

zář, 12 2023

Zubní kámen pod dásní: Gross, ale také nebezpečný

Jste někdy dali ruku na srdce a řekli, že vás nikdy nepřekvapil zubní kámen pod dásní? Tak jako já, když jsem se jednoho dne probudila a uvědomila si, že moje zuby nejsou tak hladké, jak obvykle. Hned jsem tušila, co se děje. Ano, byl to ten nepříjemný zubní kámen. Nejenže vypadá špatně a způsobuje nepříjemné pocity, ale je také hrozbou pro naše dásně. Jak jsem se s ním poprala? Dovolte mi to popsat podrobně.

Rychlé a účinné způsoby, jak se zbavit zubního kamene

Přiznám se, první věc, kterou jsem udělala, když jsem zjistila, že mám zubní kámen, bylo vyhledání rychlých řešení na internetu. Po pár chvílích jsem narazila na několik domácích prostředků, které zaručují účinné odstranění zubního kamene. Ale není to tak jednoduché, jak to vypadá, pravděpodobně jste na to už také přišli.

Snažila jsem se skrubit mou zubní kartáčkem jako o život, ale moje dásně byly podrážděné a bolestivé. Vyzkoušela jsem také bělicí pastu, ale ta mi zubní kámen také nesundala. To byl pochopitelně náročný a trochu frustrující den, ale takové jsou ty životní zkušenosti, že ano?

A pak jsem se rozhodla, že je čas navštívit specialistu. Moje poprvé u zubaře bylo trochu děsivé (řekněme, že mám s nimi poněkud těžké zkušenosti jako mnoho z nás), ale bylo to mnohem méně bolestivé, než jsem očekávala.

Bžunda u zubaře: kdo by to byl řekl?

Navštívila jsem zubaře a přestože mi nesliboval žádné nádherné zážitky, věděla jsem, že to je nezbytné. Zubař mě ujistil, že odstranění zubního kamene není tak strašné, jak si mnozí myslí. Použili ultrazvukové nástroje, které rozbijí zubní kámen na malé kousky, které lze pak snadno odstranit. Celý proces byl rychlý a relativně bezbolestný, ale musela jsem následně navštívit zubaře na další dvě ošetření.

Pokud mám popsat celý zážitek z odstraňování zubního kamene, bylo to jako jízda na horské dráze. Ano, měla jsem strach, ale nakonec jsem byla spokojená, že jsem to udělala. Moje dásně se po tom cítily zdravější a mé zuby byly zase bílé a hladké jako dříve.

Prevence je lepší než léčba: Jak si udržet své dásně zdravé

Moje cesta za odstraněním zubního kamene byla docela zážitek, ale poučila mě to o důležitosti prevence. Je snadné zapomenout na pravidelné čištění zubů a mezizubních prostorů, když jste zaneprázdněni životem. Já to vím, jsem matkou.

Přestože můj malý Martin miluje svou zubní kefku a pastu, někdy to i tak zapomene. Takže jsem musela vymyslet způsoby, jak ho motivovat ke každodennímu čištění zubů. Bylo to takové to typické, "Pokud si vyčistíš zuby, dostaneš další příběh před spaním". A fungovalo to!

Nebudeme lhát, někdy jsou to skutečně ty drobnosti, které dělají velký rozdíl. Pravidelné čištění může zabránit tvorbě zubního kamene a udržet naše dásně zdravé. A tak jsem se zapřísahala, že budu důslednější v péči o své zuby a dásně, tak abych se už nikdy nestřetla se zubním kamenem.

Jaké dobré návyky nás mohou zachránit před zubním kamenem?

Teď víme, proč je dobré odstranit zubní kámen a jak o tom můžeme přemýšlet preventivně. Ale jaké dobré návyky nás mohou uchránit před ním? Čistění zubů ráno a večer, to víme všichni. Ale co takhle čistění po jídle, o tom se tolik nemluví. Když si vyčistíte zuby hned po jídle, výrazně snížíte riziko tvorby zubního kamene.

Dále je zde příjem dostatečného množství vody, to také pomáhá udržovat zdraví ústní dutiny. Kdo by to byl řekl, že i taková základní věc může mít tak velký vliv! A pak je tu strava. Jistě, milujeme sladkosti a sůl, ale byli bychom překvapeni, jak by se naše dásně cítily lépe, kdybychom dodržovali zdravější stravu.

Hleděli jste někdy na svého psa, jak se olizuje, a přemýšleli jste, jak se mu podařilo udržet své zuby v tak dobrém stavu? No, já ano. Můj pejsek Oliver nemá ani špetku zubního kamene a vždycky si říkám, že bych měla být stejně disciplinovaná jako on.

Takže, ať už máte raději rady od zubaře nebo od svého psa, je důležité usmívat se a důvěřovat procesu. Tvrdá práce vyústí v zdravé dásně. A vždy pamatujte, že prevence zubního kamene začíná u vás. Buďte na sebe hodní a nezapomeňte se o své zuby starat!