Estetické fazety: Co byste měli vědět před rozhodnutím

Estetické fazety: Co byste měli vědět před rozhodnutím

srp, 6 2023

Co jsou estetické fazety a jak fungují

Svět moderní kosmetické stomatologie je plný různých možností, jak dosáhnout dokonalého úsměvu. Jedním z trendy řešení, které nabízí zajímavé výsledky a stále popularitu, jsou estetické fazety. Pro někoho může být slovo 'fazeta' úplně cizí, takže pojďme začít u základu. Fazety, známé také jako zubní lamináty, jsou tenké vrstvy keramiky nebo pryskyřice, které jsou připevněny na přední stranu vašeho zubu. Představte si to jako tenký štítek na vaše zuby, který koriguje formu, barvu, velikost nebo délku vašich zubů.

Výhody estetických faset

Asi se ptáte, proč by někdo měl chtít fazety. Skutečnost je, že fazety můžou řešit celou řadu estetických problémů se zuby. Můžou například korigovat nepravidelnosti v tvaru a velikosti zubů, vyřešit problémy se zbarvením a zubům dodat vyžadovaný lesk. Dále se může jednat o ideální řešení pro lidi, kteří mají rozštěp nebo praskliny ve svých zubech, nebo chybějící smalt.

Fazety nejsou jen o vzhledu. Mohou poskytnout určitou úroveň ochrany Vašim zubům tím, že zabraňují opotřebení a poškození smaltu.

A pak je tu samozřejmě fakt, že cítit se pohodlně ve svém úsměvu může být enormní posílení sebevědomí a celkové spokojenosti se svou vizáží. Kdo by nechtěl vypadat jako hollywoodská hvězda, když se usmívá?

Rozhodnutí pro fazety - na co myslet

Než se rozhodnete pro fazety, je potřeba si uvědomit, že se jedná o rozhodnutí, které nemůže být jednoduše vzato zpět. Stejně jako výroba personalizovaných kontaktních čoček, i proces výroby faset zahrnuje odstranění určitého množství přirozeného zubu. Existuje sice technika, při které je odstraněno jen velmi malé množství zubu, ale stále mluvíme o nevratném procesu.

Další důležitá věc je, že i přes to, že fazety vypadají přirozeně, nejsou to "přirozené" zuby. A tak je třeba je pečlivě udržovat, aby zůstaly v dobrém stavu. A to může zahrnovat speciální výrobky pro ústní hygienu a pravidelné návštěvy zubaře.

Jak probíhá proces nasazení faset

Proces nasazení faset je několikastupňový. Nejprve vám zubař provede úplné ošetření úst, aby se ujistil, že jsou vaše zuby a dásně zdravé a připravené na fazety. Poté se provede odstranění části smaltu z přední strany zubu - jak už bylo zmíněno, jedná se o nevratný proces, takže tady je třeba být si jistý svým rozhodnutím. Poté se vezmou otisky vašich zubů, které se pošlou do laboratoře, kde se vyrobí vaše fazety.

Pak následuje druhá návštěva zubaře, kde se fazety připevní na zuby. Zubař nejprve fazety přiloží, aby se ujistil, že všechno sedí, a pak je připevní na zuby speciálním lepidlem. Fazety jsou pak vyhlazeny a uvedeny do finální podoby.

Moje osobní zkušenost s fazetami

Nyní, když jsem vám popsala vše, co potřebujete vědět o fazetách, bych se s vámi ráda podělila o svou osobní zkušenost. Naše společná dovolená s Filipem na Bali se neobešla bez drobných komplikací. S Filipem jsme milovníci sportů a tak jsem si to na dovolené chtěla užít. Bohužel, při hraní beach volejbalu jsem si při pádu zlomila dva přední zuby. Byla jsem devastovaná. Když jsme se vrátili zpět do České republiky, rozhodla jsem se pro fazety. A bylo to nejlepší rozhodnutí! Nyní mám úsměv, který mi závidí všechny moje kamarádky a cítím se sebevědomější než kdy jindy.

Shrnutí a závěr

Estetické fazety jsou skvělým řešením pro ty, kteří chtějí vylepšit svůj úsměv, ať už z důvodu nepravidelných nebo poskvrněných zubů, nebo z důvodu jiných estetických problémů. Je však důležité mít na paměti, že nasazení faset je nevratný proces a vyžaduje určitou péči, aby zůstaly v dobrém stavu. Ale pokud jste připraveni na tento závazek, výsledky mohou být ohromující - mám na to důkaz!