Jaké povolání nejvíce vydělává?

Jaké povolání nejvíce vydělává?

říj, 20 2023

Nejvyšší platy, aneb jak se stát bohatým

Většina z nás se během svého života potýká s jednou velmi důležitou otázkou: Jaké povolání nejvíce vydělává? Vždyť kdo z nás by si nepřál mít dostatek financí na vše, co si jen zažádá naše srdce? Na náš domov vypadající jako z oslňujícího magazínu, na exotické dovolené, na nejnovější technologie hned jak vyjdou? Jistě, mít hodně peněz nemusí nutně zaručovat štěstí, ale určitě to může život učinit o něco pohodlnějším.

Potěšení z práce, kterou rádi děláme, se však mnohdy ukáže jako cennější než jakékoliv finanční ohodnocení. Ale co když se rozhodneme jít cestou, která je docela lukrativní a zároveň nás bude plnit naprostým pocitem naplnění? Nyní mě pojďte následovat na cestě objevování prací, které nejlépe zaplatí. A nebojte se, budeme zde s Míšou, mou společnicí kočkou, která má překvapivě dobré finanční instinkty. Ačkoliv... možná je to jen proto, že ji nadchne zvuk otevírání konzervy.

Místnosti plné nulek, aneb svět IT specialistů

Jak mám kolem sebe spoustu lidí zaměstnaných v IT, konkrétně programátorů, mohu s jistotou říct, že se jedná o jedno z nejlépe placených povolání. A věřte mi, mým přátelům se díky tomu daří žít v pohodlí. Ale nejen to. V IT si můžete vybrat z široké škály specializací a tím vysoce zvyšovat svůj příjem. Pokud se rozhodnete stát se například vývojářem umělé inteligence (AI), nebo odborníkem na kybernetickou bezpečnost, můžete si pomalu začít vybírat svůj budoucí luxusní byt nebo dokonce dům.

Ovšem velký příjem v IT má svou cenu. Trávíte mnoho času za počítačem a to znamená méně času na relaxaci a odpočinek. Je to taková hra nablízko, kterou musíte rozhodnout, zda je pro vás vhodná. Mohu se vás na okamžik zeptat, zda jste někdy viděli kočku, jak sedí celé hodiny před počítačem? Já ne. A musím přiznat, že moje Míša se rozhodla pro relaxační životní styl bez obrazovek. Ale kdo ví, možná jednoho dne vstoupí do světa IT, pokud se začnou vyrábět klávesnice pro tlapky.

Investování svých dovedností do burzy

Fakt je, že investiční bankéři a burzovní makléři patří mezi nejlépe placené profesionály na světě. Žádné překvapení, že? S jejich mnoha investičními nápady, které vést k ziskům v milionech, je jejich příjem mnohdy tak velký, že by si za něj většina z nás mohla pořídit luxusní jachtu a stále by jim zbylo na dalších několik luxusních aut. Pojďme se však podívat na cestu, kterou musí takový makléř nebo bankéř absolvovat.

Nepřekvapivě, většina z nich začala s absolvováním vysokoškolského studia v oblasti financí a dále pokračovala na prestižních univerzitách po celém světě. Mimo studia se na cestě ke zdárnému kariérnímu růstu zúčastňovali různých seminářů, konferencí a kurzů. Když se dostanou na vrchol, pracují často bez pauzy a s notnou dávkou stresu. Takže ano, můžete mít ten super luxusní byt v centru New Yorku, ale kolik času budete skutečně trávit doma, to už je otázka. Aspoň si budete moci dovolit nejlepší granule pro vaši milovanou kočku, tak jako je má moje kočičí dáma Míša.

Ve světě zdravotnictví

Jak se říká, zdraví je to nejcennější, co máme. Proto není divu, že lékaři, zejména ti specialisti, patří k těm, kdo si mohou dovolit více než jen základní životní potřeby. Tuto cestu si však připraví celé roky studia a mnoholeté praxi. Přesto pokud máte opravdu rádi medicínu, pak vám přichody až na vrchol své oblasti budou stát tolik práce a úsilí. Nejvíce vydělávají mimo jiné kardiochirurgové, neurochirurgové či lékaři specializovaní na onkologii. Tito specialisté si mohou žít opravdu v pohodlí, ale s tím přichází velká odpovědnost za životy jiných lidí.

Je pravdou, že jsem několikrát uvažoval o výměně profese, ale pak mě vždy při pohledu na svou kočku Míšu přepadne strach z jehel a krve. Raději se pak vrátím zpět k mému psacímu stolu a pokračuji v psaní dalších článků. Ačkoli, kdo ví? Možná bych mohl být první bloger, který se stal slavným lékařem! Isté by to byl příběh, který by stál za zmínku.

Právní pole - odborníci na zákony a paragrafy

Právníci, konkrétně partneři v advokátních kancelářích či soudci, patří mezi placené profesionály. Právníci znalí korporátního práva, právníci zaměření na fúze a akvizice, specialisté na duševní vlastnictví - ti všichni mají možnost přijímat velmi vysoký plat. Ovšem cesta k tomu je dlouhá a nelehká - dlouholeté studium a ještě delší praxe, během kterých musíte ukázat svou schopnost přežít v náročném a vysoko konkurenčním prostředí právnických služeb.

Nyní, nemají to jednoduché ani ti, kteří se rozhodli stát se právníky. Vždyť proč bych také měl pracovat přesčas a stresovat se kvůli termínům, když mohu sedět doma, psát blog a pozorovat, jak moje kočka Míša šíleně honí tu nejmenší střípek papíru, který našla pod skříní? Ale je zde jeden právní obor, který by mě mohl zaujmout - právní úprava práv koček. No co? Každý má přeci právo na svůj sen, že?

Svět sportu a zábavy

Ne všechny vysoko placené profese musí být nutně spojené s dlouhými hodinami studia nebo naprostým věnováním se dané oblasti. Jsou zde oblasti, které nám mohou přinést také nemalé finanční odměny, a přesto mohou být úplně mimo naše představy. Představte si to - sedíte doma, sledujete fotbalový zápas a říkáte si: "Tohle bych taky mohl dělat!" A dopřejte si vědět, můžete. Jistě, sportovci si vydělávají obrovské peníze. Ať už jde o fotbalisty, hokejisty, tenisty nebo golfisty, výplaty některých jsou astronomické. Ale stejně tak i herci, zpěváci nebo televizní a filmoví producenti patří mezi ty, kteří berou domů opravdu slušný výdělek.

Ovšem opět platí, že jak všechno, tak i toto má svoji cenu. I zde musíte prokázat mimořádné schopnosti, talent a samozřejmě také pracovní etiku. Ať už jde o trénink nebo o práci na filmovém place, je to tvrdá práce. Ale kdo ví? Možná bych mohl začít trénovat a stát se prvním blogerem, který vyhrál Wimbledon. Nebo co takhle natočit film o životě mé kočky Míši? Ten by měl určitě úspěch.

Závěrem mohu říci, že ať už se rozhodnete pro jakékoliv povolání, nejvíce se vyplatí dělat něco, co vás skutečně baví. Fakt, že některé práce jsou lépe placené než jiné, neznamená, že by to samé platilo i pro spokojenost či celkovou kvalitu života. A proto, i když vám moje Míša s nadšením radí, jak se stát bohatým, nezapomínejte, že nejprve byste měli poslouchat své srdce. Protože nakonec, co je důležitější než peníze? No přeci štěstí a vyrovnaný život, co říkáte?