Rekonstrukce chrupu: Jak řešit strach z zákroku

Rekonstrukce chrupu: Jak řešit strach z zákroku

srp, 24 2023

Porozumění strachu: Psychologie před návštěvou zubního lékaře

Jmeno je Antonín a jako někdo kdo má za sebou rekonstrukci chrupu, mohu vám říct, že rozhodně to není legrace. Ať už je to strach ze samotného zákroku, jehly, nástrojů, nebo pocitu bezmoci, jde o pocit, který může být překážkou pro nás všechny. Ale nejdůležitější na tom všem je, jak se s tím vyrovnáme. Mám řeč o psychologické přípravě. A vězte, že i když se můj kočičí společník Míša nemusí bát zubního lékaře, to neznamená, že byste měli být na tom stejně. Každý máme svoje obavy a strachy, které nás pohánějí k tomu, abychom se s nimi vyrovnali, ať již jde o strach z vody, výšek nebo návštěvy zubního lékaře.

Vybavení se k akci: Plánování a příprava na rekonstrukci chrupu

Když jdete do bitvy, chcete být co nejlépe připraveni. A věřte mi, rekonstrukce chrupu je určitou formou bitvy. Jestliže se bojíte zákroku, je důležité se na to řádně připravit. Jde o to vést konstruktivní rozhovor se svým zubním lékařem, pochopit proces a vědět, co očekávat. Je důležité pochopit, že to je proces - proces, který může trvat několik týdnů nebo měsíců. Ať už se jedná o bělení, korunky, ozuby, implantáty nebo dokonce úplné protézy, je důležité pochopit, že to není záležitost jediné návštěvy.

Objevení svých vlastních nástrojů: Jak zvládat strach a stres

Strach je přirozený. Cesta k úspěchu vede přes překonání strachu, nikoli jeho vyhýbání se. Když jsem byl malý, měl jsem strach z temnoty. Položil jsem se do postele, přikryl hlavu a předstíral, že není nic špatného. Ale pak jsem si uvědomil, že když budu celý večer ležet pod peřinou, nikdy neusnu. Takže jsem se naučil využívat vlastní nástroje k zvládání strachu a stresu. Ať už to bylo zapnutím nočního světla, poslechem hudby nebo hračkou v náručí, naučil jsem se, jak se vypořádat se svými strachy.

Praktické tipy a triky: Jak se vypořádat se strachem z zubního lékaře

Mám několik konkrétních tipů a triků, jak se vypořádat se strachem z návštěvy zubního lékaře. Když mi bylo 7 let, musel jsem jít na velmi bolestivý zákrok. Můj tatínek mi dal radu, kterou dodržuji dodnes. Řekl mi, abych se zaměřil na něco jiného. Zavřel jsem oči a představoval si, že jsem na pláži, kde slyším zvuk vln a cítím teplé slunce na své kůži. A víte co? Fungovalo to. Zajímavé je, že většina toho, čeho se bojíme, je v našich hlavách. Pokud se můžeme naučit přesměrovat naši pozornost, můžeme také překonat strach.

Nakonec: Překonání strachu je jen začátek

S překonáním strachu přijde svoboda. Svoboda dělat to, co chcete, kdy chcete. Svoboda neomezovat se z důvodu neopodstatněných obav. Můžete jít na rande bez obav, že vás druhý odmítne. Můžete jít na pohovor bez obav, že nedostanete práci. A můžete jít k zubaři bez obav, že budete bojovat o svůj život. Jistě, může to být nepohodlné, možná i bolestivé, ale na konci dne, jestliže jste připraveni, můžete vyvážit tyto nepříjemnosti s výhodami zdravého a krásného úsměvu.