Co jsou fazety na zuby?

Co jsou fazety na zuby?

pro, 5 2023

Úvod do světa faset na zuby

Přátelé, asi jste neslyšeli jen málo o fazetách na zuby. Tyto malé kouzelné krytky přicházejí jako záchranný kruh pro všechny, kdo chtějí mít dokonalý úsměv, ale utrpěli neštěstí nebo nemocnění, které zanechalo trvalou stopu na jejich zúbku. Možná jste se slyšeli, jak někdo říká: "Och, ty fazety jsou prostě úžasné!" A možná jste se podívali do zrcadla a říkali si: "A co kdybych to také zkusila?"

Co jsou fazety na zuby?

Takže, co přesně jsou fazety na zuby? Fazety jsou tenké kousky porcelánu, které se připevní na přední stranu vašich zubů za účelem vylepšení jejich vzhledu. Můžou měnit tvar, velikost, barvy a dokonce i zarovnání zubů, aby vám daly ten skvělý úsměv, který jste vždy chtěli. Fazety na zuby jsou rychlý a efektivní způsob, jak odstranit nevzhledné skvrny a zabarvení, které mohou být způsobeny čajem, kafem, kouřeniem nebo léky.

Trocha historie

Fazety na zuby nejsou vůbec nový koncept. Jejich vznik se datuje až do 30. let minulého století, kdy hollywoodský zubař Charles Pincus přišel s myšlenkou lepení tenkých skořepin na zuby herců a hereček, aby mohli mít na plátně dokonalý úsměv. Díky pokroku v technologii a materiálech se fazety rozšířily po celém světě a staly se dostupné pro každého, kdo touží po lepším úsměvu.

Proces aplikace faset

Jak se aplikují fazety na zuby? Proces zní trochu složitě, ale ve skutečnosti je to docela jednoduché! Začíná to návštěvou u zubaře, kde se provede posouzení vašeho stavu. To zahrnuje rentgenové snímky a možná i odlitky vašich zubů, aby se zubní lékař ujistil, že jste vhodným kandidátem pro fazety. Následuje proces broušení a modelování, kdy se z vašeho zubu odstraní malé množství smaltu. Pak se na zub nanesou nějaké preparáty a odtiskne se forma, do které se pak u zubního technika vyrobí samotná faseta. Po dokončení se připevní na zub a voilà - máte nový a úžasný úsměv!

Fazety versus korunky: Co je pro vás lepší?

Možná se ptáte: "Jaký je rozdíl mezi fazetami a korunkami?" Fazety a korunky se mohou zdát podobné, ale fungují velmi odlišným způsobem. Zatímco korunky pokrývají celý zub, fazety pokrývají pouze přední část zubu. To znamená, že fazety obecně vyžadují méně broušení a úprav zubu než korunky.

Výhody a nevýhody faset na zuby

Jako u všeho, i fazety na zuby mají své výhody a nevýhody. Jednou z výhod je, že vám mohou výrazně vylepšit vzhled vašeho úsměvu. Mohou zkrášlit zuby, které jsou odstíněné, lámají se nebo jsou nepravidelné. Nevýhodou je, že fazety nejsou vždy trvalé a mohou se s časem opotřebovat. Kromě toho někteří lidé mohou zaznamenat citlivost zubů po aplikaci faset nebo zjistit, že jejich zuby chladněji reagují.

Osobní zkušenost s fazetami

A teď k mé osobní zkušenosti! Mluvit o fazetách bez skutečného prožitku by bylo jako popisovat chuť čokolády bez toho, aniž bych kdy čokoládu ochutnala. Takže ano, mám fazety. Nebylo to rozhodnutí, které bych učinila lehkovážně, ale vždy jsem byla nespokojená s barvou svých zubů. Bez ohledu na to, kolikrát jsem je čistila nebo jaké bělící pasty jsem používala, nikdy Jsem nedosáhla požadovaného efektu. Moje zuby byly stále jakoby mírně nažloutlé. A tak, po mnoha konzultacích a intenzivním výzkumu, jsem se rozhodla pro fazety.

lze jen těžko popsat, jaký to je pocit, když poprvé uvidíte svůj nový úsměv. Byl to moment štěstí. Mohlo by se zdát, že je to zbytečný luxus nebo marnivost, ale jak mi můj manžel Řehoř řekl: "Kristýno, pokud tě to dělá šťastnou, tak to stojí za to". A věřte mi, je to tak. Každý den, když se podívám do zrcadla, můj nový úsměv v mě vyvolává pocit radosti a sebevědomí.

Samozřejmě, tak jako u všeho, i u faset jsou nějaké nevýhody. Například musím být opatrnější při jídle tvrdých potravin nebo při otevírání lahví (což byste stejně neměli dělat zuby, ale víte, jak to chodí). Pokud by se vám fazeta náhodou uvolnila nebo spadla, je třeba jít ihned k zubaři, aby vám ji přilepil zpět.

ale všechny nedostatky vynahrazuje radost z krásného úsměvu. A konec konců, za zdraví a štěstí není nic drahé, že? Přeji vám krásné a radostné úsměvy, ať už se rozhodnete pro fazety nebo ne!