Jak se mezera mezi zuby stala trendem v módním průmyslu

Jak se mezera mezi zuby stala trendem v módním průmyslu

zář, 7 2023

Počátky mezery mezi zuby jako módního trendu

Když si vzpomenete, co vás na jiných lidech prvním pohledem zaujme, většinou to jsou oči a pak hned úsměv. A v úsměvu to jsou rozhodně zuby, tedy aspoň pro mě je tomu tak. A tak se zdá být ještě více fascinující, jak se docela běžná vlastnost, kterou byla dříve považována za estetickou vadu, stala módním trendem. Řeč je o mezerě mezi zuby.

Popravdě řečeno, v dětství jsem měl také mezizubní mezeru. Jestli se najde nějaký čtenář s podobnou minulostí, jistě si vzpomene, jak lidé občas na tuto mezeru reagovali. Pojďme na takový malý výlet do minulosti, jak by to bylo, kdybych tuto mezeru mezi zuby zachoval?

Význam a vnímání mezizubní mezery v různých kulturách

Divoký západ, Amerika se svými indiány a jejich klikyháky, jednoduše řečeno, kovbojové! Jak jsem si jako malý kluk přál být statečným kovbojem. Co to má společného s mezerou mezi zuby, ptáte se? U původních obyvatel Severní Ameriky byla mezera mezi zuby považována za znak moudrosti a duchovního daru. Kdo ví, třeba bych se stal moudrým vůdcem, kdybych tu mezeru zachoval...

Na druhou stranu, ve Francii je mezera mezi zuby přímo znamení štěstí. Že bych si taky mohl koupit los a vyhrát Euromiliony? Kdo ví...

Mezera mezi zuby a módní průmysl

Jak jsem již zmínil, doba, kdy se mezeru mezi zuby považovalo za estetickou vadu, je pryč. Módní průmysl, který je často kritizován za svou neustálou hledačku dokonalosti, se v tomto případě staví na jednoduchou stranu. Řekněme to tak, že je tomu tak přinejmenším z větší části. Všechny ty modelky s mezerou mezi zuby, které vidíme na přehlídkových molech a v časopisech, nás inspirovaly k tomu, abychom si uvědomili, že dokonalost nemusí být... no... dokonalá.

Ukázalo se, že v módě právě neobvyklost může být tím, co vás odliší a posune výš. Mezera mezi zuby - někdy označovaná jako diastema - je teď víc než vítaná. Jen se podívejte na modelky jako Georgia May Jagger nebo Lara Stone, které si mezeru mezi zuby užívají v plné parádě a jsou za ni ve světě módy uznávány jako ikony stylu.

Osobní příběh a dnešní pohled na věc

Tak a teď se vraťme k mému dětství. Jako kluk, který si na mezeru mezi zuby postěžoval, jsem nepochopil, že něco takového by mohl být moje osobní "ikvíčko". A teď, když jsem starší a možná trochu moudřejší, toho lituji. Kdo ví, třeba bych se dnes díval na svět z trochu jiné perspektivy, kdybych měl tu mezery mezi zuby. Ne, nejen jako na něco, co má estetický význam, ale také jako na něco, co může ovlivnit mé vlastní sebevědomí a to, jak se vnímám.

Jestliže tedy máte vlastní malou mezizubní mezeru a někdo vás kvůli ní chrápe, nebuďte smutní. Berte to jako svůj vlastní "fashion statement". Módní průmysl, kultury z celého světa a dokonce i já, Antonín, se připojíme a povzbudíme vás v tom, abyste si užívali své malé... nebo velké... mezizubní mezery s hrdostí a sebevědomím. Protože v konečném důsledku, to je to, co skutečně započítává.