Jak zubní plak škodí dásním a co s tím můžeme dělat

Jak zubní plak škodí dásním a co s tím můžeme dělat

pro, 27 2023

Zubní plak: Neviditelný nepřítel našich dásní

Už jste někdy cítili ten nepříjemný pocit, když si jazykem přejedete přes zuby a zdá se vám, že nejsou úplně hladké? To, co cítíte, je zřejmě zubní plak, takový nevítaný host na party ve vaší pusince. Není ani vidět a přitom dokáže narozdíl od nenápadného návštěvníka na večírku pořádně rozvířit vody. Ale rovnou si řekněme, že plak není jen tak nějaký povlak, který se jen tak někde flaší, je to spíše úžasná mini kolonie bakterií, které mají pořádně vytříbený chuť na párty u nás v ústech. A jako správní party-křečci si odnášejí i své svačiny v podobě zbytků jídla, což jim pak umožňuje pořádat v našich ústech opravdový bakteriální rej.

Jak zubní plak vzniká a proč si ho musíme hlídat

Možná si říkáte, jak je vůbec možné, že v našich ústech vzniká něco tak nepohodlného, jako je zubní plak. Představte si ho jako chlupatý kobereček na zubech, který se skládá ze slin, zbytků potravin a mikroorganismů, kteří se tam rozhodně nemnoží proto, aby vám zlepšili dech. A věřte mi, že si pobyt užívají naplno – dokonce i když zrovna nechroupete čokoládu nebo nějaké to sladké - protože většina jídel a nápojů obsahuje cukry a sacharidy, na kterých si tyto bakterie pochutnávají a různě si proplétají mezizubními mezemi jako malí mezizubní zahradníci. Cílem je udržet si tento biologický trávníček co nejkratší, jinak se dásně brzy začnou bouřit.

Když plak škádlí dásně a nastartuje zánět

Je to jako s malými dětmi - když se nepřestanou škádlit, hádka je na spadnutí. A s tím zubním plakem to funguje podobně. Když ho necháte dlouho na zubech a nedáte mu košem pomocí kartáčku a zubní nitě, začne škádlit dásně, a ty se potom začnou červenat a otékat jako balón připravený k výbuchu. A ejhle, máme tu gingivitidu - první stadium zubního zánětu, který si s radostí bere dásně pod svá křídla. Stříkat krví při čištění zubů? No to mě netěší! A o to méně, když jsem pak s Miroslavem zkoušela dlouholetý trik s jahodovou zmrzlinou jako zázračný lék na zlepšení nálady – nějak se na tuhle dobroty přestaly dát moje rozzlobené dásně dostat.

Parodontóza: Když už je plak pánem situace

Plak si občas hraje na šéfa a pokud ho nezastavíte včas, může přerůst v něco, co bychom označili jako dásňový big boss - parodontózu. Není to jen trochu větší rozčílení dásní, ale docela vážný zánět, který může postupně zasáhnout až kostní struktury a zubní vazy, které drží zuby na místě. Abych vám to přiblížila trochu víc do domácnostní reality – představte si, že vaše dásně a zuby jsou jako knihovny plné knih, ale někdo vám tam postupně nacpává mokré ručníky, které začnou knihy ničit – tak nějak si plak hraje s dásněmi.

Preventivní strategie proti plaku: Kartáčování a nitění

Boj s plakem vyžaduje něco jako válečnou strategii – nenechte se ošálit jeho 'neviditelností'. Základem je dobře vybavený arzenál v podobě kvalitního zubního kartáčku a zubní nitě. Jasně, zubní kartáček je jako váš meč – ale co je meč proti plaku, když neumíte s ním zacházet? Takže se naučte pořádně čistit zuby, i když byste se na to v polospánku museli učit jako na zkoušku z matematiky. A vy nitě, nezapomínejte na ně! Zubní nitě jsou jako ti malí špioni, co se dostanou i tam, kam zubní kartáček nemá šanci, a vykuchají plak mimo veškerou kontrolu.

Profesionální čištění zubů: Nechte si pomoci od odborníků

Já osobně jsem velkým příznivcem pověstného čištění zubů u zubaře. Vždyť oni mají ty přístroje, co z běžných úst udělají skoro galerii plnou lesklých uměleckých děl! Ač se zdá, že je to jen cosi pro ty, co mají peníze navíc, nechte se přesvědčit, že dobré zdraví dásní a zubů je investice, která se vyplatí. Navíc, není lepší dělat si takový malý wellness pro zuby jednou za čas, než pak bojovat s následkem toho, že se dásně bouří jako puberťáci?

Výživa proti plaku: Válka zvnitřku

Všichni dobře víme, že válka s plakem se nevede jen na bitevním poli, kterým je naše ústa, ale také zvnitřku. A tím mám na mysli vydatnou výživu, která se nezastaví před ničím a která obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Vyvarujte se třeba přespříliš cukru, který je pro bakterie v zubním plaku takovou malou drogou na večírku, co je nutí tancovat na zubech celou noc. Když jsme u jídla, vy s čokoládou, je čas si dát pauzu! Raději si dopřejte něco, co plak a bakterie nedokážou tak snadno přeměnit ve svůj zubní rave.

Domácí prostředky na boj s plakem: Varianty z lůna přírody

Existuje několik triků, jak přejít zubní plak přes koleno i v domácích podmínkách. Zkusil jsem si uvařit čaj z lékořice, což měl být jeden z těch báječných domácích receptů na odstranění plaku. Jenže s kouzelným důsledkem léčivého čaje je to někdy jako s předsevzetím, že opravdu budu pravidelně chodit do posilovny – někdy to funguje, ale většinou zůstanu u gauče. Proto, ač ráda experimentuji s bylinkami, nezapomínejte, že tyto věcičky mají podporovat běžnou zubní hygienu, ne ji zcela nahradit!

Komunikace s vašimi dětmi o plaku a jeho důsledcích

Protože je třeba učit mladé správným zvykům od malička, vysvětlete svým malým ratolestem – Eliška a Samuele, že plak je jako malý potvůrek, který si chce hrát na jejich zubích, ale měli bychom ho poslat pryč. Děti milují příběhy, vytvořte si tedy rodinný rituál kartáčkování a ničení plaku, který bude jako každodenní dobrodružství. U nás doma jsme zavedli speciální "lov na plak", kdy si po večeři společně zajišťujeme, že v naších ústech zůstanou zuby čisté jako bílá stránka. A nezapomínáme při tom na spoustu smíchu!

Závěrečné myšlenky: Váš úsměv stojí za boj

A nakonec, nechte si říct, že každá malá věc, kterou uděláte pro svůj úsměv - každé jedno kartáčování, kadžý kousek nitě, který jde skrz zuby, a každá návštěva u zubaře - se vyplatí. Úsměv je totiž naší vizitkou, první věcí, kterou lidé u nás vidí, a myslím, že stojí za námahu držet ho nejen krásný, ale i zdravý. Nedávejte zubního plaku šanci, aby vám zkazil den, nebo ještě hůř, celej úsměv!