Co dělat po broušení zubů

Co dělat po broušení zubů

lis, 7 2023

Proč je důležité pečovat o ústní hygienu po broušení zubů

Víte, proč je důležité pečovat o ústní hygienu po broušení zubů? Broušení zubů může být záležitostí několika minut, ale jeho účinky na vaše zuby a dásně mohou být dlouhodobé. Pokud o své ústní zdraví pečujete správně a pravidelně, můžete minimalizovat nebo dokonce eliminovat některé z těchto účinků. Ale jak na to? Věnujme se tomu detailněji v následujících odstavcích.

Ráno nebo večer: kdy mám zuby brousit?

Někteří lidé mají větší pocit čistoty, když si zuby vybroušují ráno, zatímco jiní upřednostňují večerní rituál. Ale kdy je to nejlepší doba pro broušení zubů? Odpověď je jednoduchá - je to zcela na vás. Důležité je, že to děláte správně a pravidelně. Což mě přivádí k mým tipům pro správnou techniku broušení zubů.

Tipy pro správnou techniku broušení zubů

Pečlivě a řádně si vybrousit zuby může zabrat až dva minuty. Ale pokud to uděláte správně, můžete své zoubky uchránit před zubním kazem a paradentózou. Několik tipů na správné broušení zubů zahrnuje použití středně tvrdého kartáčku, broušení ve směru 'od dásní k zubu' a vyzkoušení elektrického kartáčku pro efektivnější čištění.

Ústní vody a další produkty pro ústní hygienu

Po broušení zubů je nezbytné přistoupit k dalším krokům pro celkovou ústní hygienu. Ústní voda je tím posledním krokem, který může pomoci zbavit ústa bakterií, které mohou způsobit zubní kaz a zánět dásní. Existuje několik různých typů ústních vod na trhu, včetně těch, které jsou bez alkoholu, mají příchuť, jsou zaměřené na bělící efekt nebo boj proti zubnímu kazu.

Vzít to s rezervou: pozor na cukr a kyseliny

Bylo prokázáno, že cukr a kyseliny jsou hlavními faktory přispívajícími k rozvoji zubního kazu. Proto se doporučuje po broušení zubů vyhýbat se potravinám a nápojům s vysokým obsahem cukru a kyselin. Pokud se jim nejste schopni úplně vyhnout, snažte se alespoň omezit jejich konzumaci.

Důkladné čištění interdentálních prostor

Interdentální prostory jsou místa mezi zuby, kde se snadno ukládají jídlo a bakterie. Proto je důležité tyto prostory důkladně čistit. Pro čištění interdentálních prostor můžete použít mezizubní kartáčky nebo dentální nit. Obě tyto nástroje vám pomohou odstranit nečistoty a bakterie, které se do těchto prostor dostaly a které by mohly vést k zánětu dásní nebo zubnímu kazu.

Jak často bych měla zuby vybroušovat?

Počet broušení zubů závisí na vašem životním stylu a dietě. Pokud jste například velký konzument cukru, měli byste si asi zuby brousit vícekrát denně. Pokud jste na nízkocukerné dietě, možná to potřebovat nebudete tak často. Ať už si vyberete jakkoli, důležité je si zuby vybroušit alespoň dvakrát denně - ráno a večer.

Správná péče o zuby po broušení zubů

Po broušení zubů je velmi důležité zuby správně ošetřovat. To zahrnuje pravidelné čištění zubů, vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem cukru a kyselin, použití ústní vody a pravidelné kontroly u zubaře. Pokud se budete držet těchto tipů a triků, můžete si udržet svůj úsměv silný a zdravý po mnoho let.