Jak si vyrobit ústní vodu?

Jak si vyrobit ústní vodu?

zář, 20 2023

Proč si vyrobit vlastní ústní vodu?

No, naskýtá se otázka, proč byste si měli vyrábět vlastní ústní vodu, když ji můžete jednoduše zakoupit v obchodě. Dobrá otázka, ale koho by nepřilákala představa mít výhradně svou vlastní ústní vodu? Kromě toho dělat věci ručně je vždy zábavnější, ne? Já a Dagmar milujeme ruční práce a DIY projekty. A k tomu je domácí ústní voda mnohem zdravější, neboť nemá v sobě chemické látky a konzervanty, které jsou běžně obsaženy v kupovaných výrobcích. A co víc? Je to levné! Dá se vyrobit z ingrediencí, které jste možná už nyní doma.

Jaké potřebujete suroviny a náčiní?

První krok k výrobě domácí ústní vody je shromáždění potřebných surovin a náčiní. Nebude vám to ale dělat žádné starosti - budete potřebovat jen páru věcí, které se dají sehnat prakticky v každém domácím prostředí. Základem je destilovaná nebo převařená a ochlazená voda. Pro chuť a osvěžení dechu pak použijeme nějakou přírodní esenci. Můj oblíbenec je mátový olej, ale také třeba tea tree olej je skvělý. A pro zničení bakterií pak nějaký alkohol - ať už jde o vodku nebo rum, je to na vás. Co se týče náčiní, budete potřebovat nějakou nádobu na smíchání ingrediencí a flakón na hotovou ústní vodu. Flakón by měl být skleněný, neboť plast může s časem reagovat s esenciemi a alkoholem. Rozhodně se vyplatí mít po ruce také malý trychtýř, abyste při plnění flakónu neudělali nepořádek.

Začínáme vařit

Podívejte, pokud jste měli někdy radost z domácího vaření, budete milovat proces výroby ústní vody. Není to jen o tom, že můžete ovlivnit složení a chuť, ale také o tom, že často nejen já, ale také moje Dagmar necháváme své vůně propojit a experimentujeme se složkami. Ať už jde o přidání více mátového oleje pro více osvěžující chuť, či více alkoholu pro silnější antibakteriální účinek. Na výrobu potřebujete připravit si nádobu, do které nejprve nalijete destilovanou vodu, poté přidáte několik kapek vámi vybraných esencií. Ke konci míchání přidejte trochu alkoholu. Množství všech těchto složek upravte podle svých preferencí. Po důkladném promíchání přelijte ústní vodu do flakónu. A máte hotovo! Vězte, že výroba ústní vody doma je nejen úspora peněz a zdravější, ale také vás to může inspirovat k dalším DIY projektům.

Experimentujte s chutěmi ústní vody

Jedna z nejlepších věcí na domácí výrobě ústní vody je to, co jsem nazval 'kreativní svoboda'. Můžete experimentovat s různými příchutěmi a složkami. Například, milujete pomerančovou příchuť? Použijte pomerančový olej. Nebo co třeba kombinovat citronový a eukalyptový olej pro osvěžující citrusovou příchuť? Možnosti jsou doslova nekonečné. A nezapomeňte, vždy můžete využít příležitost a přizpůsobit svou ústní vodu podle ročního období - přidejte třeba skořici a hřebíček pro ústní vodu s vánoční příchutí.

Tipy a triky pro výrobu vaší ústní vody

Při výrobě ústní vody doma je několik věcí, které byste měli vědět. Za prvé, skladujte svoji ústní vodu v chladnu a temnu, to ji pomůže déle vydržet. Za druhé, pokud vám nějaká příchuť nevyhovuje, nebojte se ji změnit. Vše je o vás a vašich preferencích. Za třetí, vždy dbejte na to, abyste před použitím ústní vodu vždy důkladně protřepali - některé složky se mohou s časem oddělit. A za čtvrté, nepodceňujte význam kvalitních esenciálních olejů. Kvalitní oleje jsou zárukou dlouhodobé freshness vaší ústní vody. A nakonec, pokud jde o výrobu ústní vody, těšte se z procesu. Je to skvělý způsob, jak začít vaši DIY cestu a ušetřit nějaké peníze. Zatímco jsem tuto ústní vodu tvořil, náš pes Bureš se na mě díval s očima plnými zvědavosti. I když mu ústní voda neslouží, připojil se ke mně, aby mi dělal společnost. A tak, i při takové malé činnosti, jako je výroba ústní vody, jsme se všichni bavili.