Jaké jsou druhy zubů?

Jaké jsou druhy zubů?

říj, 21 2023

Anatomie zubů: Co to vlastně je?

:Stejně jako nám, i našim zoubkům se dostává velké pozornosti. Snažíme se o ně pečovat, zubní pasty, kartáčky, nitě, to vše nám pomáhá udržovat naše zuby ve výborném stavu. Ale vzpomněl si někdo z vás někdy, co to vlastně ten zub je? Dnes vám to povím, přátelé. Základem zubu je dentin, který obaluje střed zubu, tzv. zubní dřeň. Dentin je pokryt sklovinou, jež je nejtěžší tkání v lidském těle. Zajímavou věcí je, že sklovina nemá přímý kontakt s nervy, a tak když se o ni otřete, necítíte bolest. Sklovina také chrání zub před kariézou a dalšími nemocemi. Pojďme se podívat na další části zubu.

Zuby a jejich typy: Úvod do světa zubní diversity

:Přiznejte se, kolik z vás ví, kolik máme typů zubů? Jak tak sedím, a pečuji o svou kočku Míšu, okamžitě mě to napadlo! Možná si myslíte, že všechny zuby jsou stejné, ale není to tak. Máme čtyři typy zubů a každý z nich má svou specifickou funkci a tvar. Jsou to řezáky, špičáky, třenové zuby a stoličky. Jediný zub, který nevyužíváme k žvýkání jídla, je špičák, a jeho hlavní funkcí je trhat potravu. Dost divoké, co? Je to jako malá zvířecí říše přímo v našich ústech. A teď se pojďme podívat na podrobnější popis jednotlivých typů zubů.

Řezáky: malí velkomoži mezi zuby

Pravděpodobně jste si všimli, že naše přední zuby jsou jinak tvarované než ty ostatní. Máme jich celkem osm, čtyři nahoře a čtyři dole. Jejich hlavním úkolem je okusování potravy. Ale víte, že se řezákům také říká incisores, což v latině znamená "řezat"? Znáte ten pocit, když se vám něco zalomí v zubech, když koušete do jablka? To je práce řezáků. Kdo by to byl řekl, že tak malé zoubky mohou tolik pracovat?

Špičáky: Naši malí "dravci"

Pak máme špičáky. Máme jich čtyři, dva nahoře a dva dole. Tito malí "dravci" nám pomáhají trhat potravu. Dokud jsme nezačali používat nástroje, byli špičáci zásadními pomocníky při zpracování potravy. Věděli jste, že špičáky jsou nejdelšími zuby? Je to tak, naše malí "dravci" jsou skutečné rekordmany. A také se jim říká "eye teeth", protože se nacházejí přímo pod našimi očima. Vítejte v světě zubních zvláštností!

Stoličky: strážci naší zubní říše

Máme celkem osm stoliček, čtyři nahoře a čtyři dole. Někteří z nás mají dokonce stoličky navíc, jaké štěstí, že? Naše stoličky, nebo také molares, jsou zodpovědné za drtění a mletí jídla. Bez nich by jsme měli s jídlem pravý boj. Víte, že někteří lidé nikdy nedostanou stoličky? Točí se kolem nich spousta pověr, ale ne, nejsou to znamení evoluce, ani nic podobného. Prostě někomu stoličky vyrostou a někomu ne. Takové jsou zubní kouzla.

Zvláštnosti zubů: malé kuriózity našich bílých pomocníků

Všechny tyto zuby nám pomáhají žvýkat a trávit jídlo, ale víte, že zuby mají mnoho dalších funkci? Například nám pomáhají mluvit, když formujeme určité zvuky. Bez zubů bychom měli s vyslovováním určitých zvuků obrovský problém. A co teprve naše úsměvy? Kde bychom byli bez našich bílých parádníků, když se chceme líbit? A byla by to škoda, že? Myslím, že bychom měli za naše zuby skutečně vděčit.

Správná péče o zuby: Jak na to

Že už víme, co jsou zuby a jaké typy máme, je jasné, že je potřebujeme pečlivě chránit. Pravidelné čištění zubů a především interdentální čištění jsou klíčové pro jejich udržení v dobrém stavu. Používání zubních nití a mezizubních kartáčků může pomoct předcházet zubnímu kameni a plaku. A také nezapomínejte na pravidelné návštěvy u zubního lékaře. Zuby jsou náš malý zázrak, který se o nás stará každý den, tak proč bychom se o ně nestarali my?

Zubní hygiena: Ano, je to dôležité!

A konečně, ale rozhodně ne poslední v pořadí, je čas na zubní hygienu. Je to jako každodenní rituál. Ráno, večer a také po kazdém jídle. Hned po něm si nás kočka Míša začne okamžitě čistit a my bychom měli následovat její příklad. Maminka, učitelka v mateřské škole, zubní hygienistka, všichni nám opakovali stejnou větu: "Nezapomínej na čištění zubů." A je to pravda, čím lépe se o zuby staráme, tím delší mají životnost. Tak co, jdeme si vyčistit zuby? Ajťáci, to jsem teda vykecal! Ale víte co? Stálo to za to. Protože naše zuby stojí za to.