5 mýtů o neviditelných rovnátkách, které musíte znát

5 mýtů o neviditelných rovnátkách, které musíte znát

zář, 9 2023

Mýtus č.1: Neviditelná rovnátka jsou nepohodlná

Jakoby všichni chtěli nosit něco na zubech, což nás bude nepříjemně tlačit, že? Fakt je, že prvních několik dnů po nasazení rovnátek může být trochu nepohodlných, protože si na ně musíte zvyknout. Ale jakmile se přizpůsobíte, budete si vědomi pouze jejich existence a nikoli nepohodlí. Pokud se týká neviditelných rovnátek, jsou vyrobeny z transparentního plastu, který je vhodně vybroušený, aby nepoškrábal dásně nebo jazyk. Každý aligner (tak se jim také říká) je přizpůsobený vaším jedinečným rozměrům úst a zubů. Proto je jeho nošení pohodlnější než nošení tradičních kovových rovnátek.

Mýtus č.2: Neviditelné rovnátka jsou méně efektivní

Představte si situaci. Jste na schůzce a říkáte svému partnerovi, že nosíte rovnátka. Jeho první reakce je: "Ale tvoje zuby jsou rovné a široce se na mě usmíváš!" To je efekt neviditelných rovnátek. Neviditelná rovnátka pracují stejně efektivně jako jejich tradiční kovové protějšky, pokud ne lépe. Bulkiness kovových rovnátek někdy vyžaduje, aby se zuby pohnuly rychleji, a proto mohou nejen způsobit nepohodlí, ale také potřebu dalších návštěv u ortodontisty. Neviditelná rovnátka na druhou stranu vyžadují méně kontrol a jsou schopna upravit zuby postupně a jemně.

Mýtus č.3: Neviditelná rovnátka jsou jen pro dospělé

"Jsou tato rovnátka vhodná pro mé dítě?" je otázka, kterou mi často kladou rodiče svých pacientů. A moje odpověď je vždy stejná: "Absolutně ano". Neviditelná rovnátka jsou navržena tak, aby byla vhodná pro lidi všech věkových skupin, od dětí po dospělé. Vše, co potřebujete, je správný přístup k hygieně a ochotu se přizpůsobit. Navíc, mladí lidé jsou často více motivovaní nosit neviditelná rovnátka, protože je nikdo nevidí!

Mýtus č.4: Neviditelná rovnátka jsou dražší než tradiční

A konečně, možná ten největší mýtus ze všech – neviditelná rovnátka jsou příliš drahá. Na první pohled, cena neviditelných rovnátek může vypadat trochu vyšší než cena tradičních kovových rovnátek. Ale pokud se podíváme blíže, uvidíme, že náklady na počáteční nákup a údržbu kovových rovnátek mohou rychle narůst. Navíc, je třeba vzít v úvahu i estetický aspekt – s neviditelnými rovnátky můžete nošení rovnátek dokonce zvládnout se stylem!

Abych byla upřímná, i já sama jsem nosila neviditelná rovnátka a moje zkušenost byla skvělá. Dělala jsem si starosti o to, jak na mě budou lidé kolem mě reagovat, ale velká většina z nich ani nepoznala, že je nosím. Dokonce i když jsem je srovnávala se svými starými kovovými rovnátky, milovala jsem jak byly neviditelné a pohodlné.

Na závěr bych chtěla říci, že neviditelná rovnátka jsou skvělou volbou pro každého, kdo chce mít rovné a zdravé zuby. Mýty o nich jsou často založené na nedorozuměních nebo předsudcích a doufám, že tento článek vám pomohl získat jasnější obraz.