Vše, co potřebujete vědět o celokeramických fazetách

Vše, co potřebujete vědět o celokeramických fazetách

lis, 7 2023

Celokeramické fazety - Malý zásah s velkým efektem

Když Řehoř, můj manžel, poprvé zmínil, že by chtěl zkusit celokeramické fazety, musela jsem po pravdě řeknout, že jsem o tom nikdy neslyšela. Byla to pro mne úplně nová oblast. Ale jak většina z vás ví, pokud jde o estetickou péči, jsme všichni ochotní prozkoumat nové možnosti, které by nám mohly pomoci vypadat a cítit se lépe. A tak začala naše cesta do světa celokeramických fazet.

Očistec nebo ráj? Co jsou celokeramické fazety

Prvním krokem bylo zjistit, co celokeramické fazety vlastně jsou. Bylo by snadné se těchto kousků keramiky bát, kdybychom je neznali, ale naštěstí jsou informace o nich snadno dostupné. Jedná se o tenké plátky keramiky, které se přilepí na přední stranu zubů. Tím lze dosáhnout dokonalého usměvavého vzhledu bez nutnosti radikálnějšího zásahu do úst.

Účelem celokeramických fazet je vylepšení vzhledu zubů, ať už jde o opravu praskliny, úpravu barvy, nebo dokonce i úpravu tvaru a velikosti zubů. Chápete teď, proč Řehoř byl tak nadšený?

Výhody a nevýhody celokeramických fazet

Jako všechno v životě, i celokeramické fazety mají své výhody a nevýhody. Mezi výhody patří skutečnost, že jsou vyrobeny z vysoce trvanlivého materiálu, který je odolný vůči skvrnám a vydrží mnoho let. Rovněž poskytují velmi přirozený vzhled, takže nikdo nepozná, že jste měli nějaký zákrok (pokud samozřejmě neřeknete!).

Na druhé straně, některé z nevýhod spočívají v tom, že proces může být poněkud nákladný, a zub, na který byla fazeta nasazena, může být citlivý na tlak a teplotu. A samozřejmě, pokud někdy budete chtít fazetu odstranit, zub pod ní už nikdy nebude vypadat stejně jako předtím.

Měli bychom se bát zubních fazet?

Všichni máme přirozený respekt, ne-li strach z jakéhokoliv zákroku u zubaře. Ale jak jsem zjistila, v případě celokeramických fazet nejde o nic, čeho bychom se měli bát. Proces nasazení fazet je relativně rychlý a není příliš bolestivý. A přestože si může vyžádat malou úpravu zubu, je to mnohem méně invazivní než třeba korunky.

Jak se o fazety starat?

A nakonec, jak se o fazety starat? I když jsou celokeramické fazety odolné, je důležité se o ně pečovat. To znamená pravidelné čištění zubů, použití nitě a pravidelné návštěvy u zubaře. A pokud máte nějaké potíže, je důležité hned kontaktovat zubaře.

V našem případě byla cesta k celokeramickým fazetám poněkud dobrodružná. Ale stálo to za to. Řehoř teď má úsměv, který by mu záviděl i filmový idol. Já zase mám pocit, že jsem se naučila něco nového a navíc jsem zjistila, že strach z neznámého je často horší než samotná skutečnost.

Závěrečné myšlenky

Na závěr bych vám chtěla říct: Pokud uvažujete o celokeramických fazetách a máte nějaké obavy, vězte, že to je normální. Ale když jsem viděla, jaký úsměv teď má Řehoř, nemůžu než doporučit jejich zvážení. Ve vaší cestě za dokonalým úsměvem by to mohla být velmi užitečná zastávka.