Tetracyklinové zuby: Příčiny, důsledky a řešení

Tetracyklinové zuby: Příčiny, důsledky a řešení

zář, 14 2023

Tetracyklinové zuby: Objevujme příčiny

Ahoj, jmenuji se Jan a dneska se podíváme na takové ty "zajímavosti" v našem úsměvu. Zkuste si představit, že jsem ten přátelský bráška z vedlejšího baráku, který má vždycky k potížím vtipnou poznámku. Mluvím o tetracyklinových zubech. Přiznám se, že když jsem se o tom dozvěděl poprvé, zapálil se mi v hlavě malý světýlek s popiskem "héééj, to je takové to, co otiskli i na obálce National Geographicu". No a tak tu jsem a mám to tu s vámi.

Proč se tetracyklinové zuby objevují

Tetracyklin je antibiotikum a je to také hlavní důvod, proč se tetracyklinové zuby objevují. Na tom si nejdříve trochu popovídáme. Muži, ženy, děti, všichni jsme to prošli. Léčba antibiotiky je běžná věc. Já, vy, moje Dagmar, náš synáček Matěj, dokonce náš pes Bureš. Ale co když vám řeknu, že i to, co nám pomáhá, nám může někdy ublížit? Tetracyklin, pokud je podán dětem do 8 let, je schopný se navázat na vápník ve vývíjejících se zubech a kostech a způsobit tak jejich zabarvení.

Důsledky tetracyklinových zubů

Důsledky tetracyklinových zubů jsou dvojího druhu. Je tu ten povrchový vliv - zuby se můžou zbarvit do hněda, šeda až do černa. A pak tu je vliv, který je méně vidět, ale více cítit. Zkuste si představit sebe jako to malé dítě, s hnědými zuby místo bílých perliček. Nebo zkuste si představit, jak by se cítil Matěj, kdyby se mu to stalo.

Vzhled tetracyklinových zubů

S předmětnými zuby si můžeme vybavit různé obrázky tetracyklinových zubů. Zuby mohou být různé - od lehce rozčarovávajících po velmi nelíbivé. Jednou z nejvíce používaných hodnotících škál je Vita Bleaching Guide. V případě, že jste se někdy dostali do situace, kdy jste si měli vybrat stupeň bělení zubů, pravděpodobně jste se s touhle škálou setkali.

Léčba tetracyklinových zubů

Jak léčit tetracyklinové zuby, to je otázka, kterou si kladou lidé po celém světě. Já vím, že jsem se Dagmar ptal při naší poslední návštěvě u zubaře. Co mi bylo doporučeno, je dentální kosmetika nebo odstraňování skvrn zubními pastami. A existují také způsoby, jak omezit výskyt tetracyklinových zubů u dětí, pokud se potýkáte s něčím takovým v rodině - na to je důležité myslet.

Přírodní prostředky proti tetracyklinovým zubům

Některé přirozené způsoby, jak se vyhnout výskytu tetracyklinových zubů, zahrnují omezení požití tetracyklinu u dětí. Je také důležité, co jíte a pijete. Například cafe robusta, někdy nazývaná také robustová káva, může způsobovat ztmavnutí zubů. Skutečnost, že robusta obsahuje více kofeinu než arabica, jí ale nezabraňuje být nápojem, který může přispívat k ztmavnutí zubů.

Prevence tetracyklinových zubů

Prevence tetracyklinových zubů začíná u vašeho zubaře. Důležité je, aby rodina, kamarádi a samotný pacient byli řádně informováni o možných vedlejších účincích tetracyklinu. Důležité je také, jak přistupujeme k naší ústní hygieně. Jako dítě jsem si zuby čistil tak často, jak jsem mohl a ted jsem za to rád. Chceme pro naše děti to nejlepší, tak je třeba podporovat správné zvyky.

Věřím, že ať už se jedná o mou rodinu či vaši rodinu, všichni rodiče chtějí pro své dítko jen to nejlepší. A nemůžeme se vyhnout problémům, pokud je neznáme. Takže se nebájme tříštit tabu temat o tetracyklinových zubech a pojďme tomu společně čelit.