Prasklá zubní sklovina: jak ji předcházet při čištění zubů?

Prasklá zubní sklovina: jak ji předcházet při čištění zubů?

srp, 9 2023

Proč se sklovina na zubech praská?

Ano, moji milí, sklovina na našich zubech určitě nepraská jen tak pro nic za nic. Je to jak oblékání v zimě – když nenosíte dostatečně teplé oblečení, promrzneme. Když o své zuby nepečujeme tak, jak bychom měli, sklovina nám praská. Ale nebojte! Jsem tu, abych vám pomohla předcházet tomu, co nás všechny tak děsí. Trochu se toho sice bojím, ale pro vás bych toho riskovala cokoli!

Chraňte svou sklovinu: používejte správnou zubní pastu

Máte rádi rýže? Jo, já taky. A víte, co je na rýži tak super? Je taková...vláčná. A víte, co naopak nechceme, aby bylo vláčné? Naši zuby! Jak toho dosáhnout? No, samozřejmě správnou zubní pastou. Je důležité si uvědomit, že ne všechny zubní pasty jsou stejné. Některé jsou prostě lepší než jiné, a to nejen kvůli chuti. Existují zubní pasty, které jsou speciálně navržené pro ochranu zubní skloviny. Obsahují speciální složky, které pomáhají posilovat a obnovovat sklovinu. Takové pasty je důležité mít doma a pravidelně je používat. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak předcházet praskání zubní skloviny.

Proč je důležité správně čistit zuby?

Odpověď je prostá: Chcete mít zdravé zuby, nebo ne? Bez správného čištění zubů je vaše ústa plná bakterií, které mohou způsobit problémy se sklovinou na zubech. A nejen to, ale mohou také způsobit zubní kaz a jiné nepříjemné problémy. Ale nepropadejte panice! Čištění zubů není nijak složité. Prostě si je čistěte alespoň dvakrát denně, ráno a večer. A nezapomeňte na mezizubní kartáčky! Jistě, může to být trochu nepříjemné, ale zuby si to zaslouží. Jsou jako malé bílé hvězdy v našich ústech a my bychom je měli udržovat tak, aby zářily tak jasně, jak jen mohou!

Bruxizmus: Kdo na to? My na to!

Představme si následující scénář: ležíte v posteli, houkáte a šustíte, a pak se probudíte se silnými bolestmi hlavy. Řeknu vám, co je na vině: bruxizmus, neboli škubání zubů! Má to na svědomí nejen bolesti hlavy, ale také praskání zubní skloviny. Ale nedělejte vlny, mám pro vás několik tipů, jak tomuto nechutnému návyku zabránit. Těšíte se na ně?

Jaké jsou některé přírodou darované řešení?

Vím, že některé z vás jsou velkými fanoušky přirozených řešení, a tak jsem pro vás vykopala pár skvostů. Chystáte se na festival? Nezapomeňte si do batohu naskládat hodně ořechů nebo třeba i nějaké to jablíčko. Proč? Protože jsou skvělé pro posílení naší zubní skloviny. Jablečný ocet také vykonává zázraky – smíchejte jej s vodou a použijte jako ústní vodu po jídle.

Od fluoridek až po antioxidační polyfenoly: co všechno mohou zuby milovat?

Fluorid je jako Superman pro naše zuby. Může být obsažen v naší zubní pastě, můžeme ho najít v naší vodě, a co je nejlepší, může ochránit naše zuby před kazem a erodováním skloviny. Na druhou stranu, bělení zubů může být pro sklovinu dost náročné, tak bych toho nezneužívala. A co polyfenoly? Jsou to antioxidanty, které obsahují některé ovoce a zelenina, a jsou super pro naše játra. Udržují naše játra šťastná a zdravá, a to je přece skvělé!

Co když se mi to už stalo? Jaký je tedy plán?

Budete potřebovat zubního lékaře. Ano, vím, že nás všechny děsí, ale pokud se nám praskla sklovina, budeme potřebovat odborníka. Zubař vám může nabídnout několik možností, jak situaci vyřešit. Může se jednat o opravu zubu, případně i o jeho výměnu. Ano, je to nepříjemné, ale nezapomeňte, že zubní lékař je tu, aby nám pomohl, ne aby nás mučil!

Závěr: péče o zuby je dlouhodobý projekt

Moji milí, pečovat o naše zuby není otázka dne nebo týdne. Je to projekt na celý život. Stejně jako se staráme o svůj vzhled, musíme se starat i o naše zuby. Proto pečujme o ně každý den, nepodceňujme pravidelné návštěvy u zubaře a nepřehlížejme příznaky, které by mohly naznačovat nějaký problém. Protože víte, co říkám: lepší je předcházet než léčit!