Jak dlouho trvá nasadit rovnátka?

Jak dlouho trvá nasadit rovnátka?

říj, 3 2023

Konzultace a zhodnocení

První krok k získání rovnátek je konzultace s ortodontem. To je ten okamžik, kdy s vámi provede důkladný průzkum a zhodnotí potřebu a typ rovnátka. Vzpomínám, jak jsem se jako mladé děvče zamilovala do chlapce se zdobně vyřezávanými kovovými rovnátky a byla jsem šíleně zklamaná, když jsem se dozvěděla, že moje ortodontické potřeby nebudou vyžadovat úplně stejný model rovnátek. Ale zasnažila jsem se to vidět z pozitivní strany. Koneckonců, moje rovnátka budou custom-made a přesně na míru nedokonalostem mého úsměvu.

Předrovnátková doporučení

Jakmile máte schůzku na nasazení rovnátek, dostanete pokyny, jak se na tento zákrok připravit. Než se vrhnete do úžasněho světa kovových oblouků a pružin, všechno by mělo být na svém místě a čisté. Co to znamená? No, kontrola a cleaning je ideální. Vždy nezapomeňte na to, že zdravý zub je zub šťastný. A kdo by si nepřál být šťastný, že? Co se týče mého pejska Olivera, pokusil jsem se mu vysvětlit, jak je důležité mít čisté zuby, ale on se spíše zajímá o mé hole kolena kopající do jeho malého tělíčka při toulkách okolo naší nádherné České Budějovice.

Den D: nasazujeme!

Samotné nasazení rovnátek je záležitost, která trvá několik hodin. Zzáleží na individualitě daného pacienta. Někdy si můžete prostě přečíst knihu, zatímco se manipulace probíhá. Já osobně jsem měla noční můry o tom, že by mi mohl vypadnout pramen vlasů do pusy, zatímco mám otevřenou tlamu jako kosatka při obědě. Ale bylo mi ujištěno, že to je naprosto bezpečné. A kdo by nechtěl mít nádherný a rovný úsměv,že?

Vše je otázka údržby

Po nasazení rovnátek přichází nejdůležitější krok: údržba. Ráda říkám, že s rovnátky je to jako s květinou. Musíte se o ně pravidelně starat a ujistit se, že máte vše pod kontrolou. To znamená pravidelné čištění a případné návštěvy u ortodonta pro kontrolu. A pokud jste tak trochu jako já, rádi budete mít pod kontrolou vše. Ano, i to, kolikrát denně vyčistím Oliverovi misku.

Tlak a nepohodlí

První dny s rovnátky mohou být nepříjemné. Ale to je normální. Je to nový pocit. A ten pocit jsem měla, i když jsme poprvé přivedli domů Olivera. Bylo to nové, bylo to nepohodlné, ale nakonec, s časem, jsem si na to zvykla a teď je to nejlepší pocit na světě.

Rychlost je relativní

Rychlost, jakou rovnátka účinkují, závisí na několika faktorech, včetně typu rovnátek, které máte, a jak dobře se o ně staráte. Ale jako vše ostatní, i tohle je cesta, kterou musíte projít. A věřte mi, odměna na konci cesty stojí za to.

A co pak?

Nosit rovnátka je dlouhý proces, ale výsledky stojí za to. Po sundání rovnátek budete muset nosit retainer, který udrží vaše zuby na svém místě. A nakonec, co je krásnější než rovný a zdravý úsměv? Pokud se mě ptáte, nic. Dokonce ani Oliverova rozkošná tvářička ráno.