Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaše tělo

Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaše tělo

říj, 14 2023

Co je to černý zubní kámen a proč je to problém?

Dnes vás seznámím s nepřítelem, kterého možná znáte, ale nemusíte o něm vědět dostatek. Mluvím o černém zubním kamenu. Zní to děsivě, že? Ale co to vlastně je? Černý zubní kámen, který se někdy označuje jako pigmentovaný zubní kámen, je druh zubního kamene, který se může objevit na zubech. Jsou to velmi tvrdé útvary na zubech, které jsou způsobeny kumulací bakterií a minerálů z našich slin. Tyto bakterie a minerály tvrdnou, když jsou vystaveny vzduchu, a tvoří pevnou a nepravidelnou vrstvu na zubech. Tato vrstva může měnit barvu z bílé na hnědou, šedou nebo dokonce černou, proto je někdy označován jako „černý“.

Jak to ovlivňuje naše tělo?

Možná si myslíte, že černý zubní kámen je jen kosmetickou vadou. Ale opak je pravdou. Černý zubní kámen může mít dalekosáhlé důsledky pro naše zdraví. Kromě toho, že způsobuje zhoršení estetického vzhledu zubů, může také vést k vážným zdravotním problémům. Například pokud je v dutině ústné velké množství černého zubního kamene, může to vést k zánětům dásní, který se bez léčení může vyvinout v periodontitidu – zánět podpěrných tkání zubů. Periodontitida může vést k oslabení a v konečném bodě i ztrátě zubů. Ale zubní problémy nejsou jediným rizikem - nedávné výzkumy ukázaly, že lidé s vysokým množstvím zubního kamene mají také zvýšené riziko srdečních chorob a cévních mozkových příhod. Proto je důležité se mu vyhnout.

Prevence je klíčem

Jste z toho všeho vyděšeni? Nebojte se, je tu způsob, jak se chránit před černým zubním kamene. První krok na cestě k zdravým zubům je prevence. Preventivní péče o zuby je nezbytná pro zachování zdraví vašeho ústního prostoru a ochranu před černým zubním kamenem. Znamená to pravidelné umývání zubů, nejméně dvakrát denně, používání mezizubních kartáčků nebo nitě a návštěvu zubního lékaře minimálně dvakrát ročně. Byl jsem svědkem, jak se černý zubní kámen objevil u Elišky, a nechci, aby se to stalo Samuelovi nebo vám.

Rady ze zubní ordinace

Když jsem byla s Eliškou u zubního lékaře, dala nám její zubní hygienistka několik tipů, jak se vyhnout černému zubnímu kameni. Řekla nám o významu konzumace ovoce a zeleniny v naší stravě - její vláknina funguje jako přírodní kartáček na zuby. Také nás upozornila na to, jak důležité je omezit konzumaci kofeinových nápojů a kouření, které může způsobit černý zubní kámen. A samozřejmě nám připomněla, jak důležité je pravidelné čištění zubů a návštěva zubního lékaře.

Různé typy černého zubního kamene

Není všechno černé zlato, a to samé platí i pro černý zubní kámen. Existují různé typy černého zubního kamene, a každý z nich má svou vlastní charakteristiku. Například subgingivální zubní kámen je typ, který se vyskytuje pod linii dásní a může způsobit zánět dásní a periodontitidu. Supragingivální zubní kámen se vyskytuje na viditelné části zubu a je obvykle tmavě hnědý nebo černý. Ale bez ohledu na typ černého zubního kamene, který máte, je důležité ho odstranit co nejdříve.

Odstraňování černého zubního kamene

Odstranění černého zubního kamene není úkolem, který byste měli provádět doma. Profesionální čištění zubním hygienikem nebo zubním lékařem je jediný způsob, jak účinně odstranit černý zubní kámen. Profesionálové mají školení a nástroje potřebné k náročnému procesu odstraňování černého zubního kamene. Pokud se pokusíte odstranit černý zubní kámen doma bez odborného dohledu, mohli byste si způsobit vážné zranění.

Moje vlastní zkušenost s černým zubním kamenem

A nakonec bych chtěla s vámi sdílet svou osobní zkušenost s černým zubním kamene. Když jsem byla v těhotenství se Samuelem, moje tělo procházelo řadou změn. A jednou z těchto změn bylo zvýšení množství zubního kamene. Samozřejmě, že jsem si pravidelně čistila zuby a navštěvovala zubního lékaře, ale dokonce i přes to se mi objevil černý zubní kámen. Bylo to děsivé, ale díky rychlé reakci mého zubního lékaře jsme byli schopni odstranit černý zubní kámen a udržet moje zuby zdravé. Takže pokud jste někdo, kdo se zrovna nachází v podobné situaci, doufám, že můj příběh vám pomůže vidět, že nejste sami a že existuje řešení.

Nesmíme podceňovat černý zubní kámen

Závěrem chci zdůraznit, že černý zubní kámen není něco, co bychom měli podceňovat. Může to být známka vážných zubních problémů a může mít negativní dopady na naše celkové zdraví. A jako matka dvou krásných dětí chci učinit vše pro to, abych zabezpečila, že budou mít zdravé a silné zuby. Takže se starám o to, aby pravidelně navštěvovali zubního lékaře, učím je správné technice čištění zubů a vybízím je k zdravé stravě. A nyní, když víte o černém zubním kamene a jeho dopadech, věřím, že i vy budete dělat to samé pro sebe a své blízké.