Co je to Retainer?

Co je to Retainer?

srp, 19 2023

Úvod do světa retainerů

Jste-li jako já, jistě se vám stalo, že jste slyšeli o "retaineru" a neměli jste tušení, co to je. No, dnes jsem se rozhodla to pro vás vysvětlit tak, jak to bylo vysvětleno mně. A věřte mi, pochopíte, že je to něco, co by mohlo změnit váš život - stejně jako změnilo můj!

Retainer je druh ortodontického přístroje, který se používá po léčení s fixními rovnátkami. Jeho hlavním úkolem je udržovat zuby na místě, které jim bylo určeno během léčení rovnátkami. Pokud si myslíte, že po sundání rovnátek je vše hotovo, bohužel se mýlíte. Zuby mají tendenci se vracet zpět do své původní polohy a právě zde přichází na řadu retainer.

Celosvětový fenomén nazývaný Retainer

Termín „retainer“ pochází z angličtiny a v překladu znamená „držitel“. A právě to je jeho hlavní úkolem – držet zuby na místě, kam je rovnátka „poslala“. Je to jako světový fenomén, který pomáhá lidem po celém světě udržovat jejich zuby perfektně rovné. Vím, připadá to trochu jako sci-fi, ale věřte mi, je to pravda!

Existují různé druhy retainerů: fixní a vyjímatelné. Fixní retainer je tenký drátek, který je připevněn k zadní straně zubů, takže jej nikdo neuvidí. Vyjímatelné retainery můžeme rozdělit na dvoje: plastové (nesou označení Essix) a kombinované z drátu a akrylátu (nazýváme je Hawley).

Retainer - hlídající anděl vašeho úsměvu

Retainer je jako ten hlídající anděl vašeho úsměvu, který se postará, že vaše zuby zůstanou tam, kde mají. Nevím jak vy, ale já bych si úplně představila takového malého anděla s retainerem, který mi hlídá úsměv. No není to roztomilé? A kromě toho, co by člověk neudělal pro perfektní úsměv, že?

Fixní retainer se obvykle nosí na spodních zubech, i když lze použít i na horních. Jeho nevýhodou je, že se těžko čistí, ale zase na druhou stranu má tu výhodu, že ho nemůžete ztratit. Vyjímatelné retainery jsou naopak snadno ošetřitelné, ale existuje větší riziko, že je zapomenete někde, což se mně už několikrát stalo. Důležité je však to, že oba typy retainerů plní stejnou funkci - udržují naše zuby na místě.

Důležitost nosit Retainer – proč je to tak důležité?

Mohl by mi někdo prosím vysvětlit, proč je tak důležité nosit retainer po léčení s rovnátkami? No jistě! Tato otázka mi doslova visela na jazyku, když mi můj ortodont poprvé řekl o retaineru. A tak jsem se snažila zjistit to nejvíc, co jsem mohla, abych pochopila, proč je to tak důležité.

Nosit retainer po léčení s rovnátkami je zásadní, protože jak jsem již zmínila, zuby mají tendenci se vracet do své původní polohy. Můžete si představit, jaké by to bylo, kdyby se všechny ty hodiny strávené nošením rovnátek ztratily, protože jsme nenosili retainer? Řeknu vám, bylo by to jako vrátit se zpět na začátek, a to bych rozhodně nechtěla!

Soužití s Retainerem – moje osobní zkušenost

Možná si říkáte, jaké je to nosit retainer? Měla jsem tu čest nosit oba druhy - fixní i vyjímatelný retainer a mám vám co říct. Na začátku to bylo trošku nepohodlné, ale časem jsem si na retainer zvykla a stala se součástí mé každodenní rutiny – stejně jako čistit zuby nebo umývat si obličej před spaním.

Moje zkušenost byla celkem pozitivní, ale musela jsem přizpůsobit svůj životní styl, aby mi retainer nezpůsoboval žádné starosti. Co tím myslím? Fixní retainer mě donutil dodržovat důkladné čištění zubů a nosit vyjímatelný retainer mi zase dalo lekci zodpovědnosti – musela jsem se ujistit, že ho nosím správně a nezapomenu ho někde.

Tipy a triky pro nositéle Retaineru

Na závěr mého článku bych ráda sdílela několik tipů a triků, které jsem získala během mého dobrodružství s retainerem. Doufám, že vám to pomůže, ať už jste nováček nebo již zkušený nositel retaineru.

První a nejdůležitější tip je, že musíte nosit retainer tak často, jak vám to váš ortodont doporučil. Nevím jak vy, ale já nechci riskovat, že by se moje zuby vrátily do své původní polohy. Druhý tip je, že si musíte důkladně čistit zuby a retainer. Vím, že se to může zdát jako samozřejmost, ale věřte mi, je důležité si na to pamatovat. A poslední, ale ne méně důležitý tip je, že pokud máte vyjímatelný retainer, musíte si dávat pozor, abyste ho neztratili. To je něco, co se mi stalo několikrát a vůbec to nebyl dobrý pocit.

Závěr – konečná myšlenka

Retainer. Tento ortodontický přístroj mi úplně změnil život. Díky němu jsem se naučila hodně nových věcí a nejen to. Pochopila jsem, jak důležité je dbát na své zuby a udržovat je v perfektním stavu.

Retainer může být někdy nepohodlný, může vás nutit ke změnám ve vašem životním stylu, ale nakonec je to za to stojí. Protože kdo by nechtěl mít perfektní úsměv, že?