Jak zubní implantáty mohou pomoci při bruxismu

Jak zubní implantáty mohou pomoci při bruxismu

zář, 27 2023

Co je to bruxismus a jak fungují zubní implantáty

Bruxismus nikomu moc radosti nepřináší. Nejenže může způsobovat bolesti hlavy, ale také může vést k erozi a dokonce ke ztrátě zubů. Mělo se stát a já, Lenka, mám osobní příběh o zubních implantátech, který se váže k bruxismu. Jak jsem totiž zjistila, zubní implantáty mohou pomoci při bruxismu a toho bych se vám ráda podělila.

Implantáty jsou malé titánové šrouby, které jsou operativně umístěny do vaší čelisti, aby nahradily chybějící zuby. Jsou neskutečně pevné a navržené tak, aby vydržely roky, ba dokonce dekády. Plus, vypadají a cítí se jako lidi rostoucí zuby, což je velký bonus. A co je na nich nejlepší? Mohou pomoci snížit účinky bruxismu!

Vliv zubních implantátů na zuby a čelist při bruxismu

Možná se ptáte, proč jsou zubní implantáty tak dobrou volbou pro lidi trpící bruxismem. No, důvod je jednak v tom, že jsou mnohem odolnější než přírodní zuby. Samozřejmě, neznamená to, že je můžete bez obav namáhat tím nejintenzivnějším skřípáním, ale rozhodně jsou méně náchylné k poškození.

O výhodách implantátů jsem ale začala uvažovat až poté, co mi bruxismus způsobil významné problémy se zuby. Moje kočička Jolana mě jednou ráno probudila svým mazlením a já si všimla, že mě bolí čelist. Myslela jsem, že jde o nějaký drobný problém, ale po několika dnech bylo jasné, že není vše v pořádku. A můj zubař mi potvrdil to, čeho jsem se bála – měla jsem bruxismus a měla jsem dvě tříšťové trhliny, které byly dost závažné na to, aby vyžadovaly zásah.

Rozhodnutí pro zubní implantáty – proces a výsledek

Poté, co mi bylo jasné, že si budu muset nechat vyměnit zuby za implantáty, jsem byla samozřejmě nervózní. Ale moje zkušenost byla nakonec mnohem lepší, než jsem očekávala. Samotná operace byla méně bolestivá, než jsem si myslela, a po několika týdnech jsem se cítila skoro jako nová.

Po vložení implantátů mi zubař doporučil několik věcí, jak se o ně starat a jak snížit dopad bruxismu. Jedním z doporučení bylo používání ochranných koleček na zuby během spánku, abych předešla dalšímu poškození zubů.

Jak omezit bruxismus – praktické tipy

Malý tip na závěr – pokud se potýkáte s bruxismem, zvážte, zda by pro vás zubní implantáty mohly být řešením. A jestli ano, neváhejte a udělejte první krok. Já jsem ráda, že jsem rozhodnutí učinila, i když to zpočátku nebylo tak jednoduché.

Zubní implantáty mi nejen pomohly zmírnit následky bruxismu, ale také mi vrátily sebevědomí a radost ze života. A i když jsem zpočátku váhala, dneska mohu říci, že jsem ráda, že jsem se pro ně rozhodla.

Údržba zubních implantátů – pečlivě a pravidelně

Údržba zubních implantátů je důležitá a neměla by se podceňovat. Po vložení implantátů je třeba pravidelně doktor kontrol, čištění a správné péče doma. Je to podobné jako péče o přirozené zuby, jen je třeba dávat pozor na některé specifika.

Jedním z nich je například to, že implantáty jsou mnohem citlivější na bakterie než přírodní zuby. Proto je důležité udržovat v ústech co nejnižší množství bakterií. To znamená pravidelné čištění zubů, používání mezizubních kartáčků a antiseptických ústních vod.

Shrnutí: Bruxismus a zubní implantáty

Zubní implantáty nejsou pro každého a ne všichni lidé s bruxismem je potřebují. Ale pokud trpíte bruxismem a zjišťujete, že vám to poškozuje zuby, mohou být zubní implantáty skvělou volbou pro vás.

S osobní zkušeností mohu říci, že ačkoliv je proces získání zubních implantátů trochu náročný, výsledky stojí za to. Opravdu mi to pomohlo s mými potížemi s bruxismem a dokonce mi to vrátilo sebevědomí, což je něco, co jsem nikdy nečekala. Takže pokud máte bruxismus a vážně uvažujete o zubních implantátech, moje rada zní – jděte do toho!