Jak předejít zubnímu kameni u dětí a chránit jejich zdraví

Jak předejít zubnímu kameni u dětí a chránit jejich zdraví

pro, 20 2023

Úvod do problematiky zubního kamene u dětí

Zubní kámen je téma, které možná řeší spíše starší generaci nebo nás, dospěláky, pokud jsme si s péčí o zuby netykali dostatečně dobře. Ale mohli bychom se divit, jak často se setkáváme s problémem zubního kamene u našich nejmenších. A i když je obecně známo, že zdravé zuby jsou důležité pro celkové zdraví, mnozí z nás neuvědomují hluboký dopad, který může mít zanedbaná ústní hygiena v dětském věku na jejich budoucí zdraví. Určitě si pamatujete na den, kdy si vaše děti vyčistily poprvé zoubky. U nás doma to byl rituál plný smíchu a bublin, ale dost možná se právě v té době začal psát příběh boje s plakem a zubním kamenem.

Důsledky špatné ústní hygieny u dětí

Mívám vždycky trošku obavy, jestli Eliška správně čistí zuby, a když mě přemluvila, že už to zvládne sama, začala jsem sledovat, co se děje. Zubní kámen není nic jiného než ztvrdlý zubní plak a když se jednou objeví, je s ním boj trochu těžší. Chtě nechtě si představte, jaké může mít následky zanedbaná péče o zoubky pro děti. Může docházet k problémům s dásněmi, bolesti, zánětům a na povrchu zubů se mohou tvořit skvrny, které nejsou jen estetickým problémem - jsou to vstupní brány pro další komplikace. A že je to jen záležitost dětských zubů, které jednou stejně vypadnou? Omyl, postiženy mohou být i stálé zuby, pokud se nezachová správná ústní hygiena.

Prevence je klíčová – správná ústní hygiena od malička

Učit děti správné ústní hygieně je stejně důležité jako učit je jezdit na kole nebo vázat si tkaničky. Je to věc, která jim zůstane na celý život. Vždycky mě bavilo pozorovat, jak Eliška napodobuje mé pohyby při čištění zubů a jak se snaží držet kartáček správně. Používáme pastu s obrázky superhrdinů a dětskou hudbu, aby to bylo pro ni zábavnější. A samozřejmě, že i my dospělí se musíme snažit být dobrým příkladem - žádné uspěchané čištění zubů před spaním! Nezapomeňte, že vaše děti jsou jako houby – nasávají každý váš pohyb a slovo.

Rozpoznávání příznaků vzniku zubního kamene

No, a teď k tomu, jak poznáme, že zubní kámen má u dětí na svědomí svůj podíl práce. U Elišky jsem si všimla, že má občas trochu rudější dásně než obvykle, což může být jeden z prvních signálů. Také můžu cítit, že její dech není úplně tou nejrozkošnější větrem vanutou vůní, a pokud se podívám blíž, vidím, že mezi zuby se objevila taková malá kamenná muralta. Samozřejmě, doma malou hned zavedu k zrcadlu a zkontrolujeme společně její zoubky. A jestliže už je něco viditelného okem, bývá čas na návštěvu u našeho přátelského zubního dobrodruha - zubaře.

Zubař - ústní hygienista jako spojenec v péči o dětské zoubky

Ach, naše návštěvy u zubaře. Mína, naše kočka, vždy nějak cítí, že se děje něco mimořádného, když se připravujeme na cestu k zubaři. Nežt my dva, Eliška a já, vyrážíme oprávněně trochu nervózní. Ale víte co? Máme štěstí na skvělého ústního hygienistu, který rozumí tomu, jak dětem vše vysvětlit a učinit celou zkušenost co možná nejpříjemnější. Není tam žádný strach. Naopak, máme pocit, že jsme na výpravě a hledáme poklad – poklad zdravých zoubků. Nechá nám vždycky ukázat, jak správně čistit zuby a vybaví nás novými kartáčky a pastami. Je skvělé mít takového spojence v péči o zuby našich dětí.

Jíst zdravě pro zdravé zoubky

A nemůžeme se bavit o zubním kameni a ústní hygieně, aniž bychom se dotkly tématu stravy. Snažím se Elišce vštěpovat lásku k ovoce a zelenině, i když občas bojujeme s touhou po sladkostech. Zdravá strava má však obrovský vliv na stav zubů. Když jím správně, nejenže dětem poskytuji klíčové živiny pro jejich vývoj, ale současně předcházím mnohým problémům, které by mohly v budoucnu vést k tvorbě zubního kamene. A když někdy přijde na ten sladký hřích, snažíme se společně, že si po dobrůtce zoubky vyčistíme.

Význam fluoridace zubů

Fluorid je taková ta tajemná ingredience v pastách a ústních vodách, o které víme, že by tam měla být, ale ne vždy víme proč. Fluorid pomáhá posílit zubní sklovinu a v boji proti kazivosti zubů je nepostradatelný. Je ale potřeba používat ho správně a v doporučeném množství. Dívám se na to tak, že jsem jako zubní agent 007 – mám tajný prvek ve výzbroji, ale musím ho používat chytře. Eliška se pyšní teď už hrdě krásným úsměvem bez známek kazu a věřím, že i díky pravidelné fluoridaci bude mít její úsměv dlouhou budoucnost.

Hravá ústní hygiena – jak zapojit děti

Přiznám se, že někdy je to s dětmi a čištěním zubů boj. Ale co funguje na bojiště nejlíp? Trocha zábavy a pár fint, jak proměnit rutinu v hru. U nás doma fungují hry na zubní víly, soutěže, kdo vydrží čistit zuby déle nebo čištění zubů v rytmu oblíbené písničky. Někdy si i čištění zubů představujeme jako vykopávání pokladu - každý správně vyčištěný zubek je jako nalezený zlatý dukát. A proč by to taky mělo být nudné? Když je vše hravé a veselé, je mnohem větší šance, že si ty správné návyky Eliška odnese do dospělosti.

Zubní kámen - ne tak neškodný, jak se zdá

Na závěr bych chtěla zdůraznit, že i když zubní kámen na dětských zoubkách může vypadat jako drobný problém, realita je taková, že může mít zásadní dopad na jejich ústní i celkové zdraví v budoucnu. Nikdy to nepodceňujte a věnujte náležitou pozornost ústní hygieně vašich dětí. Eliška už ví, že čisté zuby jsou důležité a já se snažím udělat vše pro to, aby tato rutina byla pro ni co nejpříjemnější a stala se pro ni samozřejmou součástí každého dne. Takže nezapomeňte na pravidelné čištění zubů, návštěvy u zubaře a zdravou stravu, a věřím, že váš poklad – zdravé zuby vašich dětí – si budou uchovávat dlouho do dospělosti.