Jak dlouho vydrží fazety na přední zuby?

Jak dlouho vydrží fazety na přední zuby?

srp, 20 2023

Cesta ke krásnému úsměvu: Co to jsou fazety a co je k nim třeba?

Bál jsem se lékařů, především těch, co se specializují na zuby. Často jsem se ptal: "Jak dlouho vydrží fazety na přední zuby?" Ale pak jsem se vydal na cestu objevování a dozvěděl jsem se víc. Fazety jsou tenké lamináty keramických nebo porcelánových materiálů, které jsou přilepovány na přední stranu zubů za účelem zlepšení estetiky úsměvu. Pokud máte rezignovaně zvlněné nebo nepravidelné zuby, fazety jsou ideální řešení pro vás. A co je k nim třeba? Není to nic složitého. Potřebujete jen odborníka, který ví, co dělá.

Jaký je odhadovaný životnost fazet?

Doufejte, že jste připraveni na neskutečně zábavnou matematickou jízdu. Jak dlouho totiž fazety vydrží, záleží na mnoha faktorech. Jejich životnost obecně osciluje mezi 10 a 15 lety, ale s pravidelnou a pečlivou ústní hygienou a kontrolováním stavy u stomatologa to může být i déle. To je asi stejně dlouho jako životnost mého oblíbeného auta! Kdo by to byl řekl, že? Zuby a auta mám víc společného, než byste si mysleli.

Napadlo vás někdy, jak to vypadá, když keramické fazety vypadají? Myslel jsem na to a provedl jsem malý experiment. Postavil jsem na stůl keramickou misku a poté jsem do ní hodil těžkou ocelovou kouli. Miska se rozbila na malé kousky a poskakovala po celé místnosti. Ale ani po tomto pokusu, jsem nedokázal představit, jak by to mohlo vypadat v mém ústě. Proto je tak důležité udržovat fazety v dobrém stavu a pečlivě se o ně starat.

Jak se o fazety pečuje?

Myslete na fazety jako na svého mazlíčka. Máte doma pejska? Já ano, mám roztomilou psičku jménem Roxie. A tak jako Roxie potřebuje pravidelné krmení, procházky a očkování, tak i fazety potřebují pravidelnou údržbu. Teď si možná myslíte, že to bude složité. Ale nebojte se. Je to mnohem jednodušší, než se starat o psičku.

Nejdůležitější je pravidelná ústní hygiena, což znamená, že si musíte čistit zuby alespoň dvakrát denně. Také byste měli používat nit na čištění mezi zuby, kde se často zachycují potravinové zbytky. Je také důležité nosit ústní ochranu během sportování, aby se předešlo poškození fazet. A samozřejmě je nutné pravidelně chodit na kontrolu k zubaři.

Může něco poškodit fazety?

Pokud je něco, co mi zubní lékař vtloukl do hlavy, je to, že fajfky, cigarety a další duhové látky jsou pro fazety jako kryptonit pro Supermana. Tyto věci mohou poškodit fazety a zkrátit jejich životnost. Takže pokud jste kuřák nebo pokud jste zvyklí žvýkat firmu, bylo by dobré s tím skončit. A pokud jste jako já a milujete skleničku vína, přiměřené množství alkoholu nebude pro vaše fazety škodlivé. Ale pokud vám to přeroste přes hlavu a začnete pit, může to být pro fazety škodlivé.

Opravdu vám to nepřeji. Představte si, jak by to bylo, kdyby vaše fazety náhle začaly praskat a odlupovat se, zatímco jste uprostřed úžasné párty. Nesnažte se však své fazety nechat samy a nechat je zničit takovým způsobem. Udržujte je čisté a zdravé, a budou pro vás dobré po mnoho let.

Takže zapomeňte na strach ze zubního lékaře. S fazetami se vaše přední zuby stanou hrdinou vašeho úsměvu. A s pravidelnou péči a správným zacházením, budou fazety vydržet mnoho let. A věřte mi, že se to vyplatí. Jak říká staré přísloví: "Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe." A s fazetami se budete smát nejlépe.